„Докрајчете ги“ напиша Ники Хејли на израелска артилериска граната


 

Поранешната републиканската претседателска кандидатка Ники Хејли напиша „Докрајчете ги!“ на израелска артилериска граната за време на неодамнешната посета на Израел, во услови на тековен напад врз Газа што остави десетици илјади мртви во изминатите осум месеци.

Сликата на Хејли наведната пред палети со гранати, пишувајќи со маркер на една од нив, ја сподели на социјалните мрежи Дени Данон, израелски политичар и поранешен амбасадор во Обединетите нации. Втората слика што ја сподели ја покажа потпишаната порака на Хејли: „Докрајчете ги – Америка [СРЦЕ] Израел, секогаш“.

Данон ја придружуваше Хејли, поранешна американска амбасадорка во Обединетите нации кога Доналд Трамп беше претседател, за време на посетата изминатиот викенд.

Хејли брзо беше критикувана за пораката од групите за човекови права.

„Конфликтот не е место за акробации. Конфликтот има правила. Цивилите мора да бидат заштитени“, се вели во соопштението на Амнести интернешенел во средата, реагирајќи на чинот на Хејли.

Тринеделната офанзива на Израел во Рафах во Газа предизвика негодување од глобалните лидери по воздушен напад во неделата кога загинаа најмалку 45 луѓе кога избувна пожар во шаторски камп во западниот кварт.

Светскиот суд минатата недела му нареди на Израел веднаш да го запре својот воен напад врз Рафа, како историска итна пресуда во случајот на Јужна Африка во кој Израел се обвинува за геноцид. Израел ги негира наводите за геноцид.

Хејли е долгогодишен поддржувач на Израел.