Договорот со Пентагон ја промени ситуацијата на врвот: Гејтс го престигна Безос

Коосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, го престигна во петокот основачот на Амазон Џеф Безос на листата најбогати луѓе на светот, првпат по повеќе од две години.

Њујоршката агенција Блумберг наведува дека е возможно на Гејтс делумно да му помогна и Пентагон, кога на 25. октомври најави дека одлучил да договори работа со Мајкрософт вреден 10 милијарди долари.

Акциите на Мајкрософт пораснаа за четири проценти, а богатството на Гејтс на 110 милијарди долари.

Од друга страна, акциите на Амазон поевтинија за околу два проценти по објавата на Пентагон.

Вкупното богатство на Безос во моментов изнесува 108,7 милијарди долари.

Индексот на милијарди на Блумберг, кој го мери богатството на 500 најбогати луѓе, се ажурира по затворањето на американските пазари, а Гејтс за кратко минатиот месец го презеде првото место на таа листа откако Амазон соопшти дека, по првпат по две години, имал загуба на профит.