Доделени „MTV Video Music Awards“: Тејлор Свифт има видео на годината

САД– Поп-sвездата Тејлор Свифт ја освои наградата на „MTV Video Music Awards“ (MTV VMA) во најпрестижната номинација за видео на годината. 36-тата церемонија за доделување на наградите на MTV се одржа во „Prudential Center“ во Њу Џерси.

Свифт (29) ја освои наградата за песната „You need To Calm Down“. Нејзината сонародничка Аријана Гранде, исто така, претендираше за награда во оваа категорија за „Thank U, Next“, како и британскиот рапер 21 Swayge (вистинско име Шаја Бин Аврам-Џозеф) со видео за песната „A Lot“, пејачот Били Ајлиш со клип за песната „Bad Guy“, Џонас Брадерс со видео запис за песната „Sucker“, и раперот Лил Нас Х (вистинско име Монтеро Ламар Хил) со видео запис за песната „Old Town Road“.

Наградата „Песна на годината“ му беше доделена на раперот Лил Нас Х за спотот на песната „Old Town Road“.

Победата во оваа номинација не отиде кај канадскиот рапер Обри Дрејк Греам (Дрејк) за песната „In My Feelings“, ниту кај Ариана Гранде, Џонас Брадрс или Лејди Гага и Бредли Купер за „Shallow“ или кај Свифт за „You Need To Calm Down“.

17-годишниот Били Ајлиш ја освои наградата во категоријата „Најдобар млад уметник“. Награди им беа доделени и на американските диџеи The Chainsmokers и поп-пејачката Биби Рекс (најдобар танц), јужнокорејските бендови БТС и „Хелси“ (најдобар К-поп), Гранде и поп-дуото од Питсбург дуото „Сошл Хаус“ (песна од летната сезона).

Минатата година, пејачката Камила Кабељо ја освои наградата „Видео на годината“ со видео за песната „Хавана“. Покрај главната награда, таа доби и статуетка во категоријата „Најдобар уметник на годината“.

„MTV Video Music Awards“ беа создадени од „MTV Music Channel“ во 1984 година, со што станаа една од најпрестижните награди за создавање на видео. На нејзините лауреати традиционално им се доделуваат статуетки во форма на астронаут во вселенски костум со знаме на кое се прикажува логото на каналот.