До крајот на неделава топло со максимални 38 степени

Продолжува периодот на стабилно и топло време. Зголемување на облачноста ќе има од петок. Во недела и понеделник претежно во северните делови ќе има услови за појава на краткотарен пороен дожд и појава на грмежи, соопшти УХМР.

Максималните дневни температути ќе бидат во интервал од 30 до 38 степени.