„Дизел“ му даде нова димензија на џинсот на Модната недела во Милано (фото+видео)


Италија– Дизел со перформансот на Модната надела во Милано се залага за безбеден секс.  За колекцијата за сезоната есен 2023 година, кривата кула од повеќе од 200.000 кондоми Durex  го зазеде централното место на сцената. Сепак, облеката на Глен Мартенс е таа што ги возбудува луѓето.

Најновата колекција го крева на ново, повисоко ниво, вечниот џинс, омилен материјал на сите генерации. Колената не се само скинати: некои стилови даваат илузија на испарување од телото, додека други изгледаат како да едвај се држат заедно. Истото со здолништата кои се чини дека се во средината на есента, како да се држат само со сребрен синџир на половината, и деконструираните рабови како медуза на фустаните.

Надуените и предимензионирани палта му даваат на телото надуен изглед. Некои јакни се со претерано високи раменици, други изгледаат покриени со смола, судејќи по нивната цврста, но сјајна текстура. Логото на Diesel се гледа насекаде, но не на начини кои се чувствуваат премногу принудени – напротив, го гледаме во алките со букви, на графички маици и како хардвер на чанти и накит.

Манекенките шетаа околу куп од 200.000 кутии за кондоми Дурекс, нагласувајќи ја пораката за безбеден секс, но и капсулната колекција со брендот на кондоми што треба да се појави на пазарот во април. Како дел од кампањата, Дизел планира да подари 300.000 кутии со кондоми во продавниците ширум светот.