Директорот на Бољшој се повлече од функцијата откако ја критикуваше војната во Украина (видео)


Москва – Директорот на светски познатиот московски театар Бољшој, Владимир Урин, понуди оставка откако ја критикуваше руската војна против Украина. 

„Денеска се збогувам со вас, бидејќи денес е мојот последен ден од работа во Бољшој театарот“, им рекол 76-годишниот  на персоналот во видеото што почна вчера да кружи на социјалните мрежи. 

Портпаролката на театарот денеска за ДПА ја потврди автентичноста на видеото, додавајќи дека наскоро ќе биде објавено официјално соопштение. 

Урин беше меѓу руските личности од културата кои повикаа на прекин на борбите во Украина во отвореното писмо објавено минатата година. 

Многу уметници од Бољшој го завршија својот ангажман во театарот – или со нивна работа или со сила – поради војната и санкциите од Западот. 

Руските државни медиуми, кои објавија за неговото заминување, не ја наведоа причината.  

Рускиот премиер денеска го назначи контроверзниот маестро Валери Гергиев, кој е сојузник на претседателот Владимир Путин, да го води светски познатиот московски Бољшој театар. 

„Михаил Мишустин потпиша наредба за именување на Валери Гергиев за генерален директор на театарот Бољшој за период од пет години“, објави руската влада во соопштението на социјалните мрежи. 

Гергиев (70) ја загуби функцијата главен диригент на оркестарот на Минхенската филхармонија неколку дена по почетокот на сеопфатната инвазија на Путин на Украина, откако јасно не се изјасни против војната.  До сега го водеше театарот Марински во Санкт Петербург.