Диор, дијаманти, вечера: Се за француската државна посета на Чарлс и Камила


Париз– Кралот Чарлс и кралицата Камила во средата слетаа во Франција во нивната прва државна посета по преземањето на тронот.

Макрон и кралот Чарлс пешачат од Елисејската палата до британската амбасада во Париз

Кралската двојка се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон и неговата сопруга, првата дама Брижит Макрон, на Триумфалната капија, каде што се одржа церемонија на положување венци.

Кралската двојка е во тридневна посета, а модата има клучен дел во програмата.

По пристигнувањето, кралицата Камила облече волнен креп-палто-фустан во розова  боја од Фиона Клер со беж чанта со горна рачка од Шарлот Елизабет во комбинација со шапка Филип Трејси што одговараше на нејзиниот фустан. Таа носеше обетки од дијаманти и бисери , и ѓердан со четири реда бисери, со кои беше фотографирана за нејзиниот портрет на 14-годишнината од бракот со кралот Чарлс.

Во меѓувреме, Макрон беше во тегет од глава до петици со костум и здолниште кое имаше копчиња инспирирани од наутика во форма на сидра.

Вечерта, Макрон и првата дама се состанаа со кралското семејство заедно со 160 други гости, меѓу кои беа милијардерот Бернар Арно и неговата сопруга, Хелен Мерсие, Шарлот Генсбур, Мик Џегер, Хју Грант и Ема Меки во Салата на огледалата во палатата во Версај.

Кралицата Камила и Макрон беа во тегет вечерни тоалети.

Камила носеше минимален дизајн на Dior couture со вез на ременот во комбинација со долга вечерна наметка . Таа го носеше ѓерданот од дијамант и сафир на кралицата Елизабета Втора, инаку познат како сафири Џорџ VI.

Покојната кралица го добила ѓерданот на подарок од нејзиниот татко, па оттука и името.

Мик Џегер

Првата дама на Франција додаде допир на гламур на својот фустан со извезена кристална јака и манжетни.

Камила не е првиот британска кралица во Диор, ниту последна.

Принцезата Маргарет носеше крем фустан на Диор направен од самиот основач за нејзиниот портрет на 21-виот роденден од Сесил Битон во 1951 година; во 1996 година, Џон Галијано дизајнираше тегет тоалета за принцезата Дијана за да ја носи на Мет Гала во Њујорк, а Меган, војвотката од Сасекс, го носеше Диор во повеќе наврати, од бременоста до прославите на платинестиот јубилеј.

Хју Грант со сопругата

Во текот на летото, голем број медиумски извештаи рекоа дека војвотката од Сасекс ќе потпише договор со француската модна куќа, иако портпаролот на Диор во Париз изјави за WWD дека извештаите се неосновани, нагласувајќи дека немало никакви преговори за договор или неодамнешен контакт со Маркл.

Патувањето на кралот Чарлс и кралицата Камила беше планирано за март, но беше одложено поради немирите во Франција поради промените на претседателот Макрон во францускиот пензиски план. Патувањето ја означува првата државна посета на Чарлс откако ја наследи неговата покојна мајка, кралицата Елизабета Втора.

Емануел и Брижит Макрон беа присутни во мај на крунисувањето на Чарлс. Пред настанот, Емануел и Чарлс се состанаа во 2022 година, кога францускиот претседател му подари на британското кралско книга со слики кои ја слават посетата на кралицата Елизабета Втора на Франција. (WWD)