Димитров и Османи во Берлин на разговори со Захариева за да се најде решение

Фото: Б. Грданоски

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров и шефот на дипломатијата Бујар Османи престојуваат во посета на Берлин каде вечерва ќе имаат средба со министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева.

Од Владата за МИА потврдија дека Димитров и Османи биле поканети од министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас и германскиот државен министер за Европа Михаел Рот да учествуваат на работен состанок во Берлин.

Целта на разговорите во германскиот главен град е да се најдат начини за приближување на позициите на Скопје и Софија и да се овозможи почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ во рамки на германското претседателство.