Dieta DETOX, si të humbisni deri në 5 kg në 10 ditë

Ushqimet e ndaluara

Hapi i parë është detoksifikimi i kuzhinës suaj. Duke eliminuar, domethënë, të gjitha ato ushqime që na dëmtojnë. Harrojeni sheqerin dhe kripën, shikoni për fruta dhe perime të freskëta (më mirë nëse i blini direkt në treg). Me pak fjalë, këshilla e parë është që të përqendrohemi në produktet më të natyrshme të mundshme.

Furnizimi

Pasi të kuptojmë se çfarë duhet shmangur, duhet të mësojmë se ku duhet t’i blejmë ato që na nevojiten. Produktet në fruta e perime duhet të jenë të stinës dhe këshillohet që të blini direkt nga tregu.

Çfarë duhet të reduktoni 

Nëse ushqimet me sheqer duhen shmangur tërësisht, është e qartë se edhe doza e sheqerit që është e pranishme në ushqime duhet të reduktohet nëse nuk eliminohet përfundimisht. Por, edhe kafja dhe alkooli nuk janë dy aleatë për të riprogramuar trupin tuaj dhe për të humbur peshë.

Si të revolucionarizoni kuzhinën tuaj

Nëse nuk keni dëshirë apo kohë për të gatuar, kjo nuk është rruga e duhur për ju. Nuk bëhet fjalë për ushqime të përgatitura, kështu që të paktën për këto 10 ditë duhet të kaloni kohë në kuzhinë. Por mos u shqetësoni, sepse nuk bëhet fjalë për gatime të ndërlikuar dhe që iu hanë shumë kohë.

Lista e blerjeve ideale

Nëse vendosni të merrni këtë rrugë, gjithmonë keni në dorë listën e blerjeve të të gjithë atyre përbërësve bazë që janë esencialë për të përgatitur çdo gjellë. Nëse mendoni se kjo është edhe një dietë pa shije, jeni gabim.

Erëzat janë më se të mirëpritura, sidomos ato detoksifikuese, të tilla si shafran i egër, ose piper i kuq. Por edhe salca që ju nuk do t’i kishit menduar, si për shembull mustardë. Dhe pastaj farat dhe vajrat bimore do të bëhen një domosdoshmëri. Por a do të hiqet uria? Makthi me të cilin duhet të përballen të gjithë është: “A do të më sulmojë uria?” Dieta siguron që në dhjetë ditë askush nuk do të duhet të vuajë, sepse është një dietë që në vend të heqjes dëshiron të ribalancojë sasitë dhe sidomos të rivendosë një marrëdhënie të shëndetshme me ato ushqime që na bëjnë vërtet mirë. Atëherë, ja çfarë duhet të hani gjatë ditës.

Mëngjesi

Kafeja dhe prodhimet e qumështit janë shkaku i parë i inflamacionit për trupin tonë, ditën e parë të dietës fillojeni me fruta të buta dhe të freskëta. Duke filluar me xhenxhefil dhe kastravec për të kaluar te luleshtrydhet dhe bajamet, pastaj proteina (por natyrale, si arra, fara kungulli) dhe drithëra.

Dreka

Për pushimin e drekës, nga ana tjetër, ka dy opsione. Ose një supë të nxehtë, por gjithmonë të shijshme, ose një super sallatë, e cila është një zgjedhje e bollshme e perimeve pa niseshte (të tilla si panxhar, lulelakër, rrepa). Në çdo rast është e rëndësishme të shtoni, në mënyrë që të keni energji të nevojshme për të arritur fundin e ditës, gjithmonë disa proteina, si pulë, gjeldeti ose salmoni.

Darka

Në këtë rast ju mund të zgjidhni për t’u angazhuar në përgatitjet interesante, por sigurisht më të shtrenjta në aspektin e angazhimit dhe të kohës, të tilla si kokos me salmon, apo recetave të tjera duke filluar nga gjoks pule dhe salmon aziatik i pjekur në skarë. Gjëja e rëndësishme, si për drekë, është të konsumoni proteina të shoqëruara me shumë perime (gjithmonë ato pa niseshte). Dhe për ata që nuk duan të hanë mish, ka edhe propozime vegjetariane dhe vegane në vend të proteinave të kafshëve të zakonshme.