Десетици мртви во рускиот напад на преполн трговски центар

Нападот на трговскиот центар во Кременчук се изврши од стратешките бомбардери „Ту-22М3“ од небото над западниот руски регион Курск


Од трговскиот центар во Кременчук останаа само урнатини

 

СЛОВЈАНСК – Се стравува дека голем број цивили се убиени или ранети во руски ракетен напад во понеделникот врз преполн трговски центар во централниот украински град Кременчук, соопштија украинските власти.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во објава на Телеграм рече дека бројот на жртвите е „незамислив“, повикувајќи се на извештаи дека повеќе од 1.000 цивили биле внатре во моментот на нападот. Сликите од местото на настанот покажаа огромни облаци од црн чад од трговскиот центар зафатени од пламен, додека екипите за итни случаи влетаа внатре, а присутните гледаа во неверување.

Најмалку 13 лица загинаа, а повеќе од 40 се ранети, според регионалниот гувернер Дмитро Лунин, кој рече дека спасувачите продолжуваат да ги чешлаат остатоците што тлее за повеќе жртви.

Ударот дојде кога западните лидери ветија континуирана поддршка за Украина, а најголемите светски економии се подготвија да спроведат нови санкции кон Русија, вклучително ограничување на цената на нафтата и повисоки царини за стоки. Во меѓувреме, САД се чинеше дека се подготвени да одговорат на повикот на Зеленски за повеќе системи за противвоздушна одбрана, а НАТО планираше да ја зголеми големината на своите сили за брза реакција речиси осум пати – на 300.000 војници.

Зеленски рече дека трговскиот центар не претставува „никаква закана за руската армија“ и дека „нема стратешка вредност“. Тој ја обвини Русија дека ги саботира „обидите на луѓето да живеат нормален живот, што ги лути окупаторите“.

Украинската војска соопшти дека трговскиот центар бил погоден со проектили истрелани од руски бомбардери со долг дострел „Ту-22М3“ од небото над западниот руски регион Курск.

Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Олексеј Данилов, изјави дека еден проектил го погодил трговскиот центар, а другиот ја погодил спортската арена во Кременчук.

Мртов човек до својот автомобил по руски напад во Словјанск (Фото: АП)

Рускиот напад донесе ехо на нападите претходно во војната кои предизвикаа голем број цивилни жртви – како што е оној во март во театарот во Мариупол каде што многу цивили се собраа, убивајќи околу 600, и друг во април на железничка станица во источниот град Краматорск во кој загинаа најмалку 59 луѓе.

„Русија продолжува да ја покажува својата немоќ врз обичните цивили. Бескорисно е да се надеваме на пристојност и хуманост од нејзина страна“, рече Зеленски.

Градоначалникот Виталиј Малецки на Фејсбук напиша дека нападот „погодил многу преполна област, која е 100% сигурно дека нема никакви врски со вооружените сили“.

Обединетите нации го нарекоа нападот врз трговскиот центар „жалосен“, нагласувајќи дека цивилната инфраструктура „никогаш не треба да биде цел“, рече портпаролот на ОН Стефан Дужарик.

Нападот се случи додека Русија организираше сеопфатен напад врз последното украинско упориште во провинцијата Луганск во источна Украина, „истурајќи оган“ врз градот Лисичанск од земја и воздух, според локалниот гувернер.

Најмалку осум лица загинаа, а повеќе од 20 се ранети во Лисичанск кога руски ракети погодија област каде што толпа луѓе се собраа да извадат вода од резервоар, изјави гувернерот на Луганск, Серхиј Хајдаи.

Полиција ѝ дава прва помош на ранета жена во Словјанск (Фото: АП)

Се чини дека руските сили ја зајакнаа офанзивата насочена кон обидот да го одземат источниот регион Донбас од Украина, откако ги принудија владините трупи да го напуштат соседниот град Северодонецк во последните денови.

Западно од Лисичанск во понеделникот, градоначалникот на градот Словјанск – потенцијално следното големо бојно поле – рече дека руските сили пукале со касетна муниција врз градот по зората, вклучително и една што погодила станбена населба.

Властите соопштија дека бројот на загинати и ранети допрва треба да се потврди. Асошиетед прес виде една смрт: телото на мажот лежеше стуткано над рамката на вратата од автомобилот, неговата крв се собираше на земја од рани во градите и главата.

Експлозијата ги однесе повеќето прозорци во околните станбени блокови и автомобилите паркирани подолу, преполнувајќи ја земјата со скршено стакло.

„Сега сè е уништено. Ние сме единствените луѓе кои останаа да живеат во овој дел од зградата. Нема струја“, рече локалната жителка Валентина Витковска во солзи додека зборуваше за експлозијата. „Не можам ни да се јавам да им кажам на другите што ни се случи“.

Во Лисичанск, најмалку пет високи згради во градот и последниот патен мост беа оштетени во текот на изминатиот ден, рече регионалниот гувернер. Клучниот автопат што го поврзува градот со владината територија на југ, стана непрооден поради гранатирање.

Градот имаше предвоено население од околу 100.000, од кои околу една десетина останале.

Аналитичарите велат дека локацијата на Лисичанск високо на бреговите на реката Сиверски Донец им дава голема предност на украинските бранители на градот.

„Многу е тешко да се скрши. Русите би можеле да потрошат многу месеци и многу напор за да упаднат во Лисичанск“, рече воениот аналитичар Олех Жданов. (АП)