Денвер го победи Мајами во првиот натпревар од финалето на НБА

Денвер Нагетс убедливо ја отвори финалната серија во НБА лигата и во првиот натпревар пред своите навивачи ги победи Мајами Хит со 104:93 и го направи првиот чекор кон својата прва, историска титула, за која им требаат уште три победи. Денвер ја продолжи серијата без пораз на домашен терен и во плејофот во 9. натпревар, а Мајами за првпат се најде „во минус“ во серијата.

Никола Јокиќ го оствари својот деветти трипл-дабл од овогодинешниот плеј-оф и стана првиот играч со ваков учинок во дебито во финалето по Џејсон Кид во 2002 година. Заврши со 27 поени (8/12 шут, 10/12 слободни фрлања), 10 скока и 14 асистенции, додека Џамал ​​Мареј постигна 26 со шест скока и 10 асистенции.

Никола Јокиќ е вториот играч во историјата на НБА кој забележал трипл-дабл во своето деби во НБА финалето, според @Stathead. Џејсон Кид го направи тоа во натпреварот 1 од финалето во 2002 година.

Сите предности што ги имаа Нагетс на хартија се покажаа точни. Мајами се уште не најде начин да ја запре играта два на два на Јокиќ и Мареј бидејќи зоната што ја доби серијата против Бостон не функционира против шутерска екипа со дистрибутер во средината. Финалето се покажа како преголема етапа за повеќето играчи на ротацијата на Хит, и без нивниот придонес, Мајами е немоќен.

Нагетси веќе создадоа голема предност од 17 поени во првото полувреме. И Никола Јокиќ и Џими Батлер повеќе се посветија на поддршката за своите соиграчи, но соиграчите на Батлер едноставно не погодија отворени шутеви и имаа само 4/17 за тројки, особено потфрли херојот од финалето на истокот Кејлеб Мартин кој беше без ниту еден поен, додека Јокиќ веќе имаше дабл-дабл со 10 поени и 10 асистенции, со само три удари од поле.

Во продолжение имаше максимални 24 разлика, а Мајами се врати на минус 10 со серија 11:0 на околу девет минути пред крајот, на на две и пол минути до сирената, заостануваше само девет поени, но секој пат Денвер ќе одговореше со два поврзани успешни напади и се враќаше на побезбедно растојание.

Иако Мајами досега не се покажа како достоен ривал на Нагетс во финалето, сè уште има многу простор за напредок бидејќи покажаа шокантен недостаток на агресивност на почетокот на серијата, што резултираше со само две слободни фрлања за целиот тим, во споредба со 20-те на Денвер.

Последната четвртина Мајами ја доби со 30:20 и доколку ја пренесе ваквата игра во следниот натпревар, може да ја искомплицира серијата. Вториот натпревар ќе се игра повторно во Денвер ноќта од недела кон понеделник во 14 часот по македонско време.