Денеска дури 870 нови случаи со корона, починаа 14 лица

Фото: Б. Грданоски
Бројките стануваат сѐ полоши и полоши. Во последните 24 часа се направени 2.647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на Ковид-19 информира Министерството за здравсто. Според градови:
– Скопје 422
– Куманово 28
– Дебар 10
– Штип 25
– Прилеп 28
– Тетово 64
– Струга 10
– Велес 38
– Битола 29
– Охрид 26
– Кавадарци 9
– Гостивар 23
– Гевгелија 13
– Струмица 55
– Крива Паланка 5
– Радовиш 10
– Крушево 1
– Кочани 13
– Пробиштип 4
– Демир Хисар 2
– Македонски Брод 1
– Берово 3
– Валандово 2
– Виница 1
– Делчево 6
– Кратово 3
– Свети Николе 4
– Кичево 20
– Ресен 7
– Неготино 8
Починаа 14 лица, тројца пациенти од Скопје (51, 60 и 83), тројца од Куманово (65, 71 и 53), еден пациент од Дебар (80), двајца од Прилеп (55 и 56), еден од Тетово (63), еден од Велес (65), еден од Струмица (68), еден од Радовиш (72) и еден пациент од Кратово (75). Сите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 292 оздравени пациенти:
– Скопје 142
– Куманово 14
– Штип 8
– Прилеп 9
– Тетово 21
– Струга 2
– Велес 2
– Битола 9
– Охрид 4
– Кавадарци 2
– Гостивар 4
– Гевгелија 5
– Струмица 26
– Радовиш 7
– Кочани 6
– Пробиштип 1
– Пехчево 1
– Берово 5
– Валандово 3
– Кратово 1
– Свети Николе 3
– Кичево 8
– Ресен 4
– Неготино 5
Досега во земјата се направени вкупно 240.658 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 28.697, бројката на оздравени пациенти е 19.771, на починати е 963, а бројот на активни случаи изнесува 7.963.