Дел од весниците во Европа и САД за изборите во САД

„Овој спектакл нема да биде вознемирувачки ако демократијата не беше во основата на тензиите, изострено до крајност“. Ова е насловот на статијата во францускиот весник „Монд“ за претседателските избори во САД, каде што се уште трае пребројувањето на гласовите.

Добрата вест за оваа кампања е веројатно вонредната мобилизација на американското гласачко тело и ова може да ја спаси демократијата. Според некои аналитичари, овие избори се најважни од изборите со кои Франклин Делано Рузвелт дојде на власт во 1932 година, среде големата депресија.Причината е што една од водечките фигури на изборите оваа година – сегашниот претседател има намера да помине уште четири години таму – веќе не се двоуми да ги загрози темелите и механизмите на демократскиот систем, нагласува весникот.

Претседателот на САД, Доналд Трамп е пред победа во важната држава Флорида, пишува францускиот весник „Либерасион“, наведувајќи дека има предност од 3 проценти по пребројувањето на 93 проценти од гласачките ливчиња. Ова главно се должи на масовната поддршка на латиноамериканската заедница за сегашниот претседател. Во 2016 година, Трамп ја освои Флорида со 1,2 проценти предност пред Хилари Клинтон, потсетува изданието.

Остриот пораст на поддршката за Трамп кај латиноамериканските гласачи на Флорида покажува колку е плитка либералната теорија за раса, забележува британскиот весник „Телеграф“. Демократите премногу често гледаат на луѓето низ призмата на расата, додека класата, филозофијата и културата се можеби поважните фактори. Се очекуваше Трамп да прогласи победа веднаш штом ќе бидат објавени убедливи резултати, но гласачките ливчиња, кои би требало да ја поддржуваат Демократската партија, продолжуваат да пристигнуваат – и од тоа Трамп најмногу стравува, пишува британскиот весник.

Поддржувачите на демократскиот кандидат Џо Бајден сакаат брз крај на овие избори. Но, всушност, тие треба да го сакаат токму спротивното: ако се избројат сите гласови, нивниот кандидат најверојатно ќе победи. Но, ќе биде потребно време, а Трамп и неговите адвокати се подготвуваат што побрзо да го „запрат часовникот“. Особено во некои клучни држави како Пенсилванија, пристигнувањето на гласачките ливчиња може да потрае. Но, за неколку дена или можеби неколку недели од пребројувањето, предноста може да биде на страната на Бајден, а не на Трамп, предупредува британското издание, потсетувајќи дека сегашниот претседател генерално ги убедувал своите приврзаници да не гласаат по пошта.

Можно е Трамп да се обрати на суд за да го заврши пребројувањето. И со оглед на мнозинството конзервативни судии во Врховниот суд на САД, таквата постапка всушност има шанса, забележува „Индипендент“.

Ако се случи тоа, Американците ќе мораат да излезат на улиците и да протестираат со сите сили. Трамп може дури и да одбие да ја прифати победата на Бајден, предупредува британскиот весник Гардијан.

Претседателот доволно често зборуваше дека може да не ги прифати резултатите од овие избори со што предизвика загриженост дека може да биде сериозен. Во изминатите шест месеци Трамп одбиваше да вети мирен трансфер на власта и рече дека ќе изгуби само ако изборите бидат наместени. Трамп не даде слични ветувања во 2016 година, но одложувањата што се очекуваат оваа година во објавувањето на изборните резултати му даваат повеќе можности да тврди дека изборните резултати не се веродостојни, па дури и да прогласи победа пред да бидат преброени сите гласови.

Оваа година, сепак, беше забележан рекорден број гласови испратени по пошта – што може да го продолжи процесот на пребројување, наведува весникот. Рекорден број Американци гласаа оваа година во клучните држави и покрај пандемијата и политичката поделба, објави „Вашингтон пост“. Повеќе од 100 милиони гласаа пред денот на изборите, што е повеќе од 70 проценти од вкупниот број гласови дадени на претходните избори во 2016 година. Меѓу државите со најголем пораст се Тексас, Џорџија, Аризона и Северна Каролина, кои Трамп лесно ги доби во 2016 година, но оваа година борбата во нив ќе биде жестока. Ова се должи на приливот на ново пристигнати гласачи, од кои многумина се приврзаници на Демократската партија – како и големиот број млади гласачи постари од 18 години во последните 4 години кои не се белци.

Политичките промени во тие држави се случуваа со години, а  Трамп, кој владеше со поделби, го забрза процесот со одбивање некои десничарски гласачи. Во исто време, либералите се организираа обидувајќи се да ја променат изборната мапа, забележува американското издание.

Во исто време, покрај претседателските избори, се води и борба за контрола на Конгресот на САД, забележува Њујорк Тајмс. Демократите освоија важно место во Сенатот. Во исто време, се чини дека Демократската партија ќе ја задржи контролата над Претставничкиот дом, забележува американското издание.