Дефинитивно оваа намирница го топи салото, задолжително јадете за доручек


Резултатите од истражувањето покажале дека конзумирањето на една храна наутро придонесува за слабеење.

Ако сакате да изгубите тежина, знаете дека здравата исхрана е клучна за постигнување на вашата цел. Сепак, постојат намирници кои можат да бидат особено корисни за вас, а кои се одобрени од нутриционистите. Во Македонија јајцата се користат за човечка исхрана, печени, варени, како прилог, за пити и колачи. Нутриционистот Лаура Бурак истакна дека јајцата се меѓу првите три најдобри намирници.

Според истражувањето спроведено во 2014 година, откриено е дека луѓето кои јадат јајца за појадок се посити многу подолго од другите. Ова придонесува за полесно постигнување на целта за слабеење бидејќи можат значително да ја намалат телесната тежина за кратко време. Исто така, спанаќот и брокулата се многу корисни бидејќи се нискокалорични, но богати со влакна и други есенцијални хранливи материи. Покрај тоа, тие го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и дијабетес.

Нутриционистот предупреди и на сезонско овошје. Како што вели, не смееме да заборавиме да го јадеме, но и да го купуваме во маркети каде што се продаваат квалитетни производи, а не во оние кои содржат големо количество пестициди. Истражувањето објавено во стручното списание „PLOS Medicine“ утврдила корелација помеѓу јадењето овошје и слабеењето. Најдобри резултати дадоа јаболката, крушите и бобинките.

Со јадење јајца за појадок, внесовте доволно протеини за да бидете сити и да ви дадат доволно енергија до ручек. Всушност, за овој ефект доволно е да изедете две јајца за појадок. Лаура има совет и за сите оние кои немаат време да се посветат на подготовка на здрава храна. Како што вели, во тој случај најдобро е да купите јогурт или свежо сирење.