Дебатата меѓу Камала Харис и Мајк Пенс фрли светло на пост-Трамп иднината

Камала Харис и Мајк Пенс беа разделени со штитови од плексиглас поради корона вирусот

СОЛТ ЛЕЈК СИТИ – Потпретседателот Мајк Пенс и демократскиот предизвикувач Камала Харис се судрија околу управувањето на администрацијата на Трамп со пандемијата на корона вирусот за време на нивната дебата во средата, додека Белата куќа се бори да го запре жариштетот што го зарази претседателот Доналд Трамп и десетици други.

Релативно мирната дебата со тешка политика беше во целосна спротивност на минатонеделната хаотична претседателска пресметка меѓу Трамп и кандидатот за претседател на Демократската партија Џо Бајден, која беше нарушена од постојаните прекини на Трамп и личните навреди од двајцата.

Дијагнозата на Трамп со Ковид-19, заедно со неговата возраст и со онаа на Бајден, додаде тежина на дебатата, бидејќи и Пенс (61) и Харис (55) се обидоа да докажат дека се способни да ја преземат функцијата ако е потребно. Или републиканецот Трамп (74) или Бајден (77) би бил најстариот претседател на САД кој ќе положи заклетва на функцијата доколку биде победник во ноември.

Но, соочувањето во средата веројатно нема да ја смени динамиката на трката, во која според анкетите, Бајден победува на помалку од четири недели до изборите на 3 ноември, бидејќи и двајцата кандидати избегнаа одредени прашања, се држеа до поентите и избегнуваа големи гафови.

Харис, американски сенатор од Калифорнија и поранешен државен јавен обвинител, веднаш тргна по досието на Трамп за пандемијата што однесе 210.000 животи во Америка и ја уништи економијата.

„Американскиот народ беше сведок на најголемиот неуспех на која било претседателска администрација во историјата на нашата земја“, рече Харис кога започна дебатата на Универзитетот Јута во Солт Лејк Сити.

Како одговор, Пенс ја обвини Кина за пандемијата и се огласи за напорите на американската администрација за борба против болеста, вклучувајќи ја и одлуката на Трамп кон крајот на јануари да го ограничи патувањето од епицентарот на пандемијата во Кина.

„Сакам американскиот народ да знае дека од првиот ден претседателот Доналд Трамп го стави здравјето на Америка на прво место“, рече тој. „Кина е виновна за корона вирусот, а претседателот Трамп не е задоволен од тоа“, додаде тој.

Двајцата кандидати беа разделени со штитови од 3,6 метри и плексиглас, потсетување на вирусот што доведе до најголема криза со јавното здравство во последните еден век.

Харис, која направи своја неуспешна кандидатура за претседателската функција, се соочи со огромен притисок бидејќи влезе во најголемата политичка фаза во нејзиниот живот. Во средата, таа во голема мерка успеа да ја исполни традиционалната улога на потпретседателски кандидат кој треба да нападне.

Пенс даде вид на смирени, образложени точки што борбениот Трамп ретко ги нуди, но склоноста на претседателот да ги зграпчи насловите веројатно ќе го засени веднаш неговиот резултат.

Пенс беше испрашуван за настанот во Белата куќа минатиот месец со кој беше најавена најновата номинација за Врховниот суд на Трамп, каде маските и социјалното дистанцирање главно отсуствуваа. Голем број присутни, вклучително и самиот претседател, оттогаш се позитивни на Ковид-19.

Потпретседателот истакна дека настанот бил на отворено пред да ги критикува Харис и Бајден, кои ветија дека ќе наложат маски на федералниот имот и ќе ја охрабрат практиката на национално ниво, за непочитување на слободата на луѓето да прават сопствен избор за здравјето.

„Го почитувате американскиот народ кога ќе му ја кажете вистината“, возврати Харис, истакнувајќи дека Трамп со месеци го потценуваше вирусот.

На прашањето за потенцијална вакцина, Харис рече дека ќе верува само на зборот на научниците, отколку на зборот на Трамп, кој промовираше недокажани третмани во минатото.

„Ако лекарите ни кажат дека треба да ја примиме, јас ќе бидам првата што ќе ја прими, апсолутно“, рече таа. „Но, ако Доналд Трамп ни рече да ја примиме, јас нема да ја примам“.

Пенс возврати, обвинувајќи ја Харис за нарушување на довербата на јавноста во вакцините. „Мислам дека е несовесно“, рече тој. „Престанете да играте политика со животот на луѓето“. (Ројтерс)