Дани Алвеш штрајкува со глад откако сопругата објави дека се разведува


Поранешниот фудбалер на Барселона, Дани Алвеш штрајкуваше со глад во затвор, откако неговата сопруга Џоана Санз поднесе барање за развод. Ова беше објавено во програмата „Куатро ал диа“, која се емитува на ТВ каналот „Куатро“.

Алвеш не јаде ништо откако бил информиран за одлуката на неговата сопруга. Спортистот е целосно уништен и многу нервозен поради оваа одлука. Не ја напушта ќелијата и не сака да разговара со никого.

Дани Алвеш и Џоана Санз почнаа да се забавуваат во 2015 година, а парот се венча во 2017 година.

Претходно се дозна дека 39-годишниот Алвеш е приведен во Шпанија по обвинение дека сексуално вознемирувал девојка ноќен клуб во Барселона. На фудбалерот му се заканува затворска казна од 4 до 12 години.