Дали знаете зошто се додава шеќер при пржење риба?


Еден од наједноставните начини за подготовка на риба е да ја виткате во брашно и да ја пропржите, но ви предлагаме да додадете малку шеќер.

Без разлика дали пржите филети од риба на путер или во тава, тоа е еден од најдобрите начини да ги направите совршено вкусни. Но, пред да одите во продавница да купите риба, имајте на ум дека не сите риби се за пржење. Додека високата топлина може да помогне некои риби да бидат сочни, таа ја суши природната влажност на другите. Бакаларот, сомот, пастрмката се идеални за пржење, но покрај брашното и презлата има уште една состојка која ќе помогне пржената риба да биде повкусна.

Се верува дека прстофат шеќер може драстично да го подобри вкусот на пржената риба, а со него ќе постигнете златна и крцкава кора. Не претерувајте со шеќерот, бидејќи тогаш може да го уништите јадењето, па доволно е да додадете прстофат шеќер на 1 кг риба. Така, ќе постигнете идеална рамнотежа на слатко и солено. Задолжително пробајте го овој трик и уживајте во новиот вкус на пржена риба.