Дали ова може да биде година за нов тениски шампион на Вимблдон ?


Англија – Поминаа две децении откако шампионатот на Вимблдон во сингл за мажи го освои некој надвор од квартетот Роџер Федерер, Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Енди Мареј.

Дали ова може да биде година кога некој друг ќе го заработи тој трофеј?

„Да, зошто да не? Она што Роџер, Рафа, Енди и Новак го направија за овој спорт е навистина неверојатно, и тие имаа толку многу битки. Но, дефинитивно доаѓа време за нови лица“, рече Хуберт Хуркач, 25-годишниот Полјак кој го победи Федерер пред една година на Централниот терен на патот до полуфиналето во Ол Ингланд клубот.

„Излегуваме и играме навистина добар тенис. Дефинитивно станува поконкурентна. Почнуваме да стигнуваме малку“, додаде Хуркач, кој е носител бр. 7 и ќе се соочи со Алехандро Давидович Фокина додека Грен слем турнирот на трева започнува во понеделник. „И тоа е интересно и за навивачите“.

Ако таа серија на титули собрана од таканаречената голема четворка на машкиот тенис заврши по оваа две недели – сигурно не е нешто, бидејќи иако Федерер, кој ќе наполни 41 година на 8 август, не е на теренот по серија операции на коленото, а Мареј (35) повеќе не е играч каков што беше пред двете операции на колкот, Ѓоковиќ (35) и Надал (36) се носители со 1-2 и заедно освоија 14 од последните 16 големи трофеи, генерално – Хуркач покажа дека е меѓу претендентите со шанса.

Тој се подготви за Вимблдон победувајќи го прворангираниот Даниил Медведев, кој нема да биде во Ол Ингланд клубот бидејќи сите играчи од Русија и Белорусија се казнети поради војната во Украина, во финалето на тревниот терен во Хале, Германија. , во сабота.

Други имиња на кои треба да се внимава се Матео Беретини, големиот вицешампион на Ѓоковиќ пред една година, кој овој пат беше носител бр. 8 и освои две титули на трева во последните недели; еден пар Канаѓани, бр. 6 Феликс Огер-Алиасиме, четвртфиналист од 2021 година и бр. 13 Денис Шаповалов, полуфиналист од 2021 година; и бр. 4 Стефанос Циципас, чиј рекорд во кариерата на Вимблдон вклучува три порази во првото коло и едно трчање до четвртото коло, но кој верува дека може да ја прилагоди својата игра на површината и на крајот да се пробие до последните денови од турнирот.

„Мојот тенис е погоден за тоа. Јас сум човек кој сака да работи напорно, па не гледам причина да не стигнам таму – затоа што сум способен со мојот тенис, способен сум со мојот ум, способен сум со моите способности како тенисер, “, рече Циципас, вицешампионот на земјена подлога на минатогодишниот Отворено првенство на Франција и шампион на трева на шампионатот на Мајорка во саботата. „Апсолутно мислам дека можам да стигнам таму еден ден“.

Во последно време има поголема разновидност меѓу освојувачите на титули кај жените, со седум играчи кои ги поделија последните осум трофеи на Вимблдон – а пет од нив се во заградата овој пат: Серена Вилијамс, Симона Халеп, Анжелик Кербер, Гарбиње Мугуруза и Петра Квитова, кои победија трофеј на трева во Истбурн во сабота.

Шампионката од 2021 година, Еш Барти, не се враќа да брани, бидејќи се пензионираше на 25-годишна возраст во март (победничката од 2013 година, Марион Бартоли, ја заврши кариерата набргу по нејзиниот шампионат).

Покрај тие минати шампиони – Вилијамс освои седум од нејзините 23 Грен слем титули во Ол Ингланд Клубот и се враќа на сингл играњето по една година надвор од турнејата – на листата на кандидати е број 1 Ига Свјатек, која заминува титула на Отвореното првенство на Франција и влегува во победничка серија од 35 натпревари; Коко Гауф, 18-годишната Американка која беше второпласирана на Свиатек во Париз; и Онс Џабеур, четвртфиналист во 2021 година и носител број 3.

Откако Лејтон Хјуит го освои Вимблдон во 2002 година, Федерер освои рекордни осум шампионски титули во машка конкуренција (Мартина Навратилова ја освои женската титула девет пати), Ѓоковиќ шест, а Надал и Мареј по две.

„Новак и Рафа сè уште се веројатно фаворити – Новак можеби (главниот) фаворит, ако треба да изберете еден. Ако добро започне и го пронајде својот ритам, очигледно ќе биде многу опасен, бидејќи тој е тој што веројатно се движи подобро од кој било друг играч на оваа подлога“, рече третиот носител Каспер Руд, вицешампионот на Надал на Роланд Гарос овој месец. „Импресивно е колку добар играч е на трева. Сите гледаа на (седумкратниот шампион на Вимблдон, Пит) Сампрас и Федерер како легенди на тревата, но тој е исто така горе. (АП)