Дали е ова најдобрата фудбалска работа во светот? Гледа дуели, освојува трофеи и заработува милиони


Третиот голман на Манчестер Сити, Скот Карсон, на шега велат дека ја има најдобрата работа во светот на фудбалот, но ако се погледне се што му донесе преселбата на Етихад во 2021 година, се чини дека таквата изјава не е далеку од вистината. 

Скот Карсон (38) трајно пристигна во Манчестер Сити во 2021 година за да биде трет голман на тимот, а пред тоа беше на позајмица на „Етихад“ две години. На таква позиција не играше многу и за полни три години на теренот мина 107 минути.

За тоа време поранешниот англиски репрезентативец освои дури 11 трофеи, вклучувајќи ја и Лигата на шампионите минатата година. Пред 19 години со Ливерпул ја освои и Лигата на шампионите, а вчера уште еднаш ја освои титулата англиски шампион откако Сити во финалето го победи Арсенал.

Додека е трет голман на Манчестер Сити, за Карсон се вели дека ја има најдобрата работа на светот затоа што ги гледа натпреварите од најдобрата позиција, освојува трофеи од година во година и за тоа заработува вистинско богатство.

Платата на Карсон за третиот голман на Манчестер Сити е 1,75 милиони евра секоја година, што е вистинско богатство, особено ако се погледне колку е „невработен“ на голот на тимот. Затоа  овој веќе возрасен привремен голман има важна улога во соблекувалната, па менаџерот Пеп Гвардиола во неколку наврати потенцираше дека Карсон е најзаслужен за одличното расположение во тимот на тренинзите и натпреварите.

Токму поради оваа улога Гвардиола ја продолжи соработката со Карсон, а актуелниот договор му истекува на крајот од сезоната. Допрва треба да игра во финалето на ФА Купот против Манчестер Јунајтед и можеби да освои уште еден трофеј на Етихад. После тоа најверојатно ќе го напушти клубот и ќе ја заврши кариерата.

 

Во текот на својата кариера, Карсон бранеше за бројни англиски тимови и гиганти како Ливерпул и Манчестер Сити, а најголема трага остави во Дерби и Вест Бромвич Албион, каде забележа повеќе од 100 настапи. Минатата година тој го повтори рекордот на Паоло Малдини освојувајќи два трофеи во Лигата на шампионите со најголема разлика меѓу нив, а тоа е 18 години.