Дали Џил Бајден ќе биде првата прва дама што ќе биде вработена надвор од Белата куќа?

САД– Улогата на Првата дама е лабаво дефинирана, екстремно разгледана и сериозно недоволно платена – зборуваме за плата за четири до осум години постојан јавен ангажман, работа за застапување и должности за планирање настани и хостирање. И покрај сето ова, претседателските сопружници низ историјата ја правеа својата улога неверојатно влијателна. Да именуваме неколку: Хилари Клинтон беше назначена од нејзиниот сопруг да ја предводи работната група на Белата куќа за национална реформа на здравствената заштита; Лора Буш сведочеше во Конгресот за поддршка на нејзините иницијативи за писменост од детството и зборуваше против угнетувањето на жените во Авганистан; и Мишел Обама воспостави  иницијативи за ставање крај на детската дебелина, подобрување на образовните можности за жените и поддршка на воените семејства.

Доколку Џо Бајден победи на претседателските избори во 2020 година, д-р Џил Бајден (69) несомнено ќе оди уште подалеку во револуцијата во работата на Првата дама, најистакнато со тоа што ќе продолжи да работи надвор од Белата куќа како редовен наставник.

Бајден е родена како Џил Трејси Џејкобс во Њу Џерси во 1951 година и поголемиот дел од своето детство го помина во предградијата на Филаделфија. Најстарата од пет сестри, таа разви репутација на шегаџија, а исто така често зборуваше и за нејзината долгогодишна страст кон трчањето.

Иако првично се запиша на колеџот Брендивин јуниор за да студира модна трговија, таа по еден семестар се префрли на Универзитетот во Делавер на англиски јазик. Оттогаш таа поминала неколку децении како наставник по англиски јазик и читање во јавни средни училишта и колеџи во заедницата, како и неизвесна настава по историја на тинејџери во психијатриска болница. На патот, таа има заработено две магистерски студии по читање и англиски јазик и во 2007 година, докторат по лидерство во образованието.

Додека студирала, Бајден се омажи за Бил Стивенсон во 1970 година, но тие се разделија во 1974 година; една година подоцна, таа го запозна тогаш ново-избраниот американски сенатор Џо Бајден.

Што стори Џил Бајден додека служеше како Втора дама?

Низ политичката кариера на нејзиниот сопруг долга скоро половина век, Бајден беше целосно поддржувачка, сè додека ја негуваше својата независна кариера како воспитувач. Значи, додека беше во брак со потпретседателот од 2008 до 2016 година, ова значеше дека Бајден извршуваше многу типични должности на Втората дама – ги поддржуваше иницијативите на Првата дама и помагаше во кампањата за демократските кандидати за време на изборите за меѓувреме – но, исто така, одржуваше целосен распоред како Професор по англиски јазик на Колеџот за заедница во Северна Вирџинија. Притоа, таа влезе во историјата како прва втора дама што има платено работно место додека беше на функција.

Тогаш-ФЛОТУС Мишел Обама беше особено импресионирана од можноста на Бајден да ги жонглира своите две работни места. „Џил секогаш оценува трудови“, рече таа во 2016 година. „Што е смешно затоа што ќе заборавам: Oх Да, имаш дневна работа! И тогаш таа ги извади своите трудови, и таа е толку вредна, а јас сум како, “Гледај тебе! Имаш работа! Кажи ми! Кажи ми како е!” ”

Надвор од наставата, таа ги предводеше напорите во Белата куќа да се залага за колеџи во заедницата, ја основаше иницијативата „Здружување на силите“ со Првата дама за поддршка на воените семејства и му се придружи на нејзиниот сопруг на неговата турнеја за слушање „Рак Муншот 2020“.

Што рече Џил Бајден за нејзините планови како прва дама?

Бајден го засили своето политичко учество во кампањата на нејзиниот сопруг во 2020 година, земајќи отсуство од настава за прв пат да му се придружи со него со полно работно време. “Тој секогаш ја поддржуваше мојата кариера. И ова е критично време да го поддржам затоа што, знаеш, сакам промени. Сакам нов претседател”, рече таа за Си-Ен-Ен.

Таа исто така рече дека, како прва дама, ќе продолжи да се залага за многу исти причини на кои работела како втора дама. „Образованието би било токму таму горе – и воените семејства. Би патувал низ целата земја, обидувајќи се да добијам бесплатен колеџ во заедницата“, рече таа, пренесува СNBC. „Потребни ни се добри програми за читање и ни треба рамноправност во училиштата. Ние се натпреваруваме на овој глобален пазар, а состојбата на САД мора да се подобри“.

Сепак, Бајден продолжи да учествува на сесии за обука преку Интернет во текот на целата кампања, пишува „Вашингтон пост“. Ако се вратеше на своето место како професор , Бајден повторно ќе влезе во историјата како прва прва дама што ќе се вработи надвор од Белата куќа. Навистина, во интервју за ЦБС Сандеј утро претходно оваа година, таа рече: „Ако стигнеме во Белата куќа, ќе продолжам да предавам … Сакам луѓето да ги ценат наставниците и да ги знаат нивните придонеси и да ги подигнат професијата “.