„Crown to Couture“. Тоалетите на Леди Гага и Лизо на изложба во поранешниот дом на леди Дајана

„Фасцинантни паралели помеѓу светот на црвениот килим и светот на кралскиот двор“


Англија– Поп-ѕвездите со кралски статус ќе се сретнат со тоалетите на кралските членови во реалниот живот. Модата на Леди Гага и Лизо  ќе биде почестена во палатата Кенсингтон.

Поранешниот дом на принцезата Дијана одржува изложба во чест на модата претставена во денешната поп-култура, откривајќи како кралското семејство од џорџијанската ера од 18 век имало големо влијание врз модата на црвениот килим денес, според PEOPLE.

Изложбата, насловена Crown to Couture, ќе ги прикаже „фасцинантните паралели помеѓу светот на црвениот килим и светот на кралскиот двор“. Според медиумот, речиси 200 парчиња ќе бидат изложени низ палатата – која служела како домашна база во Лондон за принцот Вилијам и Кејт Мидлтон.

Според веб-страницата на Historic Royal Palaces, претстојната модна изложба е „една од најголемите изложби што некогаш биле поставени во палатата Кенсингтон, со над двесте неверојатни објекти кои ги исполнуваат спектакуларните историски државни апартмани на палатата, оваа голема изложба ја раскажува приказната за тоа како правилата и политиката на облекување на суд влијаеше на модерната мода на модата“.

Дизајнерот Џозеф Бенет треба да го испланира екстравагантниот настан и се обиде вистински да ја опфати модата од иконите на модерни настани на црвениот килим. Во палатата ќе биде изложена тоалета  на Мет Гала на Лизо од 2022 година од дизајнерот Том Браун.

Обожавателите конечно ќе добијат шанса лично да го видат  црната корсет тоалета, заедно со рачно извезениот златен и црн капут до подот за кој сите се радуваа во мај.

Обожавателите, исто така, ќе добијат шанса да го видат живописниот светлечки зелен фустан на Леди Гага од Кристофер Џон Роџерс што таа го носеше додека присуствуваше на наградите MTV во 2020 година.

Според PEOPLE, кураторите одговорни за изборот на фустани кои ќе бидат прикажани на изложбата го избрале конкретниот фустан на Гага бидејќи бил дизајниран да остави голем впечаток, токму како што правеше џорџијанската мода во 18 век.

Клаудија Акот Вилијамс, кустос во Историските кралски палати рече дека се „воодушевени што соработуваат со широк спектар на познати модни куќи и новите дизајнери за да покажат некои од најпознатите изгледи на црвениот килим во последните години и да ја прослават прекрасната различност и креативноста што ја гледаме таму денес“.

Рокингемската мантуа. Свилен сатен брокат со сребрен конец со сребрена тантела. Веројатно го носела Мери, Маркизата од Рокингем, сопруга на британскиот премиер Чарлс Вотсон-Вентворт, втора маркиз од Рокингем

Таа продолжи: „Со внесување на овие познати погледи во палатата и ставајќи ги во разговор со спектакуларната дворска облека од 18 век, се надеваме дека ќе обезбедиме нова перспектива на овие историски простори и навидум далечните обичаи на Џорџијанскиот двор и ќе им овозможиме на посетителите да доживејте ја палатата онака како што требаше да се доживее: исполнета до гребенот со најмодерните и највлијателните имиња на денот“.

Тоалета од 1660-тите, изработена од фина свила исткаена со вистински сребрен конец. Ова е еден од најстарите фустани во колекцијата на Fashion Museum Bath и е позајмен за претстојната изложба Crown to Couture во палатата Кенсингтон 2023 година

Изложбата Crown to Couture  се отвора за јавноста на 5 април 2023 година.