Црна статистика за Босна и Херцеговина – 18 починати и 703 новозаболени

 

Во Босна и Херцеговина, во последните 24 часа забелеажени се 703 новозаболени со корона вирус, а тестирани се 1.833 лица.

Во Федерацијата пријавени се 952 примероци, од кои 383 биле позитивни.

Досега тестирани се вкупно 194.588 примероци, а корона вирусот е потврден кај 26.740 лица, јави Кликс.ба.

До денеска во Федерацијата излечени се 18.292 пациенти, а активни се 7.739 случаи.

Во последното деноноќие во Федерацијата од Ковид-19 починале 12 пациенти, или вкупно 709.

Во Република Српска тестирани се 881 примероци, а позитивни биле 318 лица.

Пријавени се шест смрни случаи.

Досега во РС има заболени 14.452, а починаа вкупно 372. Оздравеле 7.952, а тестирани се 96.588 лица.

Во Брчко има двајца новозаразени, а едно лице починало.