Циципас избори полуфинале на Австралија опен


Австралија– Грчкиот тенисер Стефанос Циципас ќе игра во полуфиналето на Австралија опен. Гркот денес во три го победи Јири Лехечка со 6:3, 7:6 и 6:4.

Противник на третиот носител во полуфиналето ќе биде Карен Качанов од Русија.

Другата полуфинална двојка на Грен слемот во Мелбурн ќе биде позната утре по мечевите:

Бен Шелтон (САД) – Тому Паул (САД)

Новак Ѓоковиќ (Србија) – Андреј Рублев (Русија).