Чилиќ е позитивен на Ковид по вежбањето со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон


Англија– Вимблдон го имаше првиот заболен од Ковид-19 во понеделникот кога поранешниот финалист Марин Чилиќ, кој минатата недела вежбаше со бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ, беше принуден да го напушти турнирот.

Хрватскиот поранешен шампион на УС Опен беше подготвен да игра со Рафаел Надал во четврт-финалето и беше фотографиран како игра на Централниот терен минатиот четврток со Ѓоковиќ.

Вимблдон беше целосно откажан поради пандемијата „Ковид-19“ во 2020 година и се врати минатата година под строги протоколи. Сè уште има засилено чистење, но, како и повеќето спортски настани, тие протоколи се значително олеснети оваа година.

Чилиќ стигна до финалето на Вимблдон во 2017 година, губејќи во директни сетови од Роџер Федерер, а на Инстаграм потврди дека страда од Ковид-19. Во претходна изјава на Ол Ингланд клубот се вели дека 33-годишниот се повлече поради „болест“ и се подразбира дека избегнува да биде во затворен простор во непосредна близина со некого откако се чувствува лошо.

„Еј момци, сега можам да споделам дека сум бил позитивен на тестот за Ковид“, рече Чилиќ, додавајќи дека му е „скршено срце“ што ја гледа својата сезона на трева како завршува.

„Се самоизолирав и се надевав дека ќе бидам подготвен, но за жал сè уште не се чувствувам добро и не можам да се натпреварувам најдобро што можам“.

Чилиќ, кој беше носител на 14-тото место, се сметаше за силен противник откако стигна до полуфиналето на Отвореното првенство на Франција и, исто така, на последните четири од АТП 500 турнирот на трева во Квинс овој месец.

Него на ждрепката ќе го замени Нуно Борхес. Повлекувањето на Чилиќ е поттик за Надал, кој ги освои првите два Грен слем турнири во сезоната за да се оддалечи од Ѓоковиќ и Федерер на вечната листа. „Ги следиме упатствата од ОК околу проценката и изолацијата на која било потенцијална заразна болест“, рече портпаролот на клубот Ол Ингланд.