Чекор назад за Салвини на регионалните избори во Италија

Матео Салвини пристигнува на прес-конференцијата во Милано по завршувањето на гласањето денеска (Фото: Ројтерс)

Десничарскиот популист се надеваше дека ќе освои масивна победа, но левицата ја зачува власта во три региони, исто колку што има и Лигата

 

РИМ – Десничарскиот италијански опозициски лидер Матео Салвини не успеа да ги направи пробивите на кои се надеваше на регионалните избори, покажаа резултатите од гласањето во понеделникот, што претставува поттик за кревката коалициска влада.

Како што теше пребројувањето, левоцентристичката Демократска партија (ПД) изгледа сигурна дека ќе задржи три региони со кои веќе владее, додека десницата оствари само една добивка и остана на чело во уште два региона.

На почетокот на овој месец, лидерот на Лигата, Салвини, изјави дека има за цел чиста победа насекаде.

Министерот за култура и истакнат функционер на ПД, Дарио Франческини, рече дека резултатот ги зајакнува партијата и нејзиниот лидер Никола Зингарети. „Сега кога тој и ПД се посилни, владата може да оди напред“, рече тој во твит.

Постојат растечки знаци дека Салвини губи дел од својата привлечност кон Италијанците. Лигата останува најпопуларна партија во земјата, но опаѓа стабилно во анкетите за јавното мислење во текот на годината, заедно со личното рангирање на Салвини.

Најголемо внимание беше насочено кон живописниот регион Тоскана, традиционален левичарски бастион каде Салвини неуморно водеше кампања, како што тоа го правеше во јануари кога се обиде и не успеа да освои друго левичарско упориште – Емилија-Ромања.

Според половина од преброените гласови кандидатот на ПД има удобно водство од 48,8 на 40 проценти пред неговиот предизвикувач од Лигата.

До падот на Емилија-Ромања, Салвини ги водеше своите конзервативни сојузници до осум последователни регионални победи од последното национално гласање во март 2018 година.

На националниот референдум што се одржа заедно со локалните избори, Италијанците силно гласаа за намалување на бројот на пратеници во горниот и долниот дом на парламентот од 945 на 600.

Околу 70 проценти од гласачите го поддржаа предлогот – јасна победа за ко-владејачкото Движење 5 ѕвезди, кое се залагаше за реформа, тврдејќи дека тоа ќе ги намали трошоците и ќе ја подобри парламентарната ефикасност.

„Ова е историски резултат. Можеме да се вратиме во нормален парламент, со помалку привилегии и 345 места помалку“, рече министерот за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, врвен функционер со 5 ѕвезди.

На регионалното гласање, десницата лесно ја задржа контрола над северните региони Венето и Лигурија, додека ПД со сигурна победа ја задржа Кампанија на југ.

Десницата го зеде Марке од ПД, но изгледа сигурно дека левицата ќе ја освои Пулја, петицата на Италија, пркосејќи им на неодамнешните анкети кои сугерираа дека ќе загуби.

Во друг потенцијално загрижувачки знак за Салвини, актуелниот претседател на Лигата во Венето, Лука Заја, кој се смета за можен иден предизвикувач на шефот на неговата партија, победи со огромни 75 отсто од гласовите. Сопствениот лична листа на кандидати на Заја доби околу 41 отсто, додека официјалната партиска листа на Лигата зеде само 16 проценти.

Седмото регионално гласање беше во малото, француско говорно подрачје Вале Д’Аоста. Има свој партиски систем и листата на Лигата беше пред другите според излезните анкети. (Ројтерс)