Цените на нафтата паднаа на речиси 86 долари за барел


Цените на нафтата денеска паднаа на околу 86 долари за барел на меѓународните пазари, бидејќи загриженоста за побарувачката во услови на високи трошоци за задолжување ги надмина стравувањата дека тензиите на Блискиот Исток може да ја загрозат понудата.

На лондонскиот пазар цената на барелот попладне беше пониска за 1,13 долари во однос на затворањето на трговијата минатиот петок и изнесуваше 86,16 долари.

На американскиот пазар барелот за испорака во мај се тргуваше за 84 центи пониско, по 82,30 долари. Поактивно се тргуваше со барел со датум на испорака во јуни, по пониска цена од 1,18 долари од 81,04 долари.

Минатиот петок, инвеститорите беа смирени со пораките од Иран по инцидентот со дронот во областа Исфахан, намалувајќи ги стравувањата од ескалација на израелско-иранскиот конфликт.

Иран го минимизираше инцидентот и посочи дека не планира да реагира. Пазарите стравуваат од ескалација откако Техеран објави одговор на израелскиот напад врз иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск во кој загинаа неколку високи ирански воени претставници и конзуларни претставници.

Иран пред десет дена испрати стотици беспилотни летала и проектили во Израел, кои главно беа соборени од системот за противвоздушна одбрана. Никој не беше убиен и беше предизвикана само ограничена штета, но Тел Авив сигнализираше дека планира одговор, и покрај предупредувањето на САД дека нема да ги поддржи нивните акции. 

Трговците обично не вклучуваат премија за геополитички ризик во цената на нафтата, објасни Џовани Стауново од УБС, истакнувајќи дека секоја намалена понуда може да биде компензирана од други производители.

Реакцијата на пазарот ја потврдува претпоставката дека треба да очекуваме раст на цените на подолг временски период само во случај на долгорочни проблеми во Ормутскиот Теснец, односно во случај на директно вклучување на Саудиска Арабија во конфликтот, истакна Тамас Варга од PVM.

Во такви услови, вниманието повторно беше насочено кон инфлацијата по изјавите на функционерите на американската централна банка и низа показатели кои ги намалија очекувањата за претстојното намалување на каматните стапки во САД минатата недела.

Повисоките трошоци за задолжување би можеле да ја забават економијата и побарувачката за енергетски производи, а независната пазарна аналитичарка Тина Тенг го издвојува посилниот долар, кој ја намалува куповната моќ на купувачите со други валути.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно извести дека цената на барел нафтена кошница на нејзините членки е речиси непроменета во петокот на 87,52 долари.