Цената на нафтата над 85 долари


Цените на нафтата денеска се стабилизираа над нивото од 85 долари на меѓународните пазари, балансирајќи помеѓу знаците за опаѓање на американската побарувачка и загриженоста за понудата од Русија.

На лондонскиот пазар цената на барелот за испорака во август беше за 20 центи повисока од вчерашното затворање на трговијата и изнесуваше 85,53 долари. Вчера ја затвори трговијата со добивка од 1,08 долари. Поактивно се тргуваше со барели за испорака во септември, по 21 цент повисока цена од 84,74 долари.

На американскиот пазар цената на барелот е речиси непроменета и изнесува 81,60 долари. Вчера ја затвори трговијата со добивка од 1,24 долари.

Пазарите вчера беа потресени од напад на нафтен терминал во Русија, што ја подгреа загриженоста за снабдување. Напад на украински беспилотно летало во пристаништето Азов предизвикал пожар во резервоар за гориво на терминал за нафта, соопштија руски официјални лица и украински разузнавачки извори.

Азовското пристаниште има два нафтени терминали од кои во првите пет месеци од годинава во странство се испорачани околу 200.000 тони гориво. Континуираните украински напади врз руските рафинерии претставуваат закана за физичкото снабдување на клиентите ширум светот и ги зголемуваат премиите за геополитички ризик.

„Украинскиот напад го потсетува пазарот дека руската енергетска инфраструктура е дефинитивно цел, а на глобалните пазари им се потребни тие барели нафта и рафинирани производи за да ги спречат цените да излезат надвор од контрола“, рече Џон Килдаф од „Повторно капитал“.

Премијата за геополитичкиот ризик беше дополнително зголемена со тензиите на Блискиот Исток, откако израелскиот министер за надворешни работи, Израел Кац, предупреди за можна „општа војна“ со либанскиот Хезболах. Цените се стабилизираа денеска бидејќи трговците се свртеа кон извештајот за залихи во САД.

Залихите на нафта се зголемија минатата недела за 2,26 милиони барели, според извори кои се повикуваат на податоци од здружението на производители на API. Залихите на бензин, од друга страна, се намалени за приближно еден милион барели, според извори.

„Сегашната ситуација не е многу импресивна, но одредени сигнали упатуваат на пооптимистичка перспектива“, рече Тамас Варга од ПВМ. Владата во текот на денот ќе ги објави официјалните податоци.

Мешани се и податоците за Кина, со послаб раст на индустриското производство во мај од очекуваниот, но и најсилен раст на продажбата на мало од февруари. Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека во вторник цената на барел од нафтената кошница на нејзините членки се зголемила за 98 центи, на 84,50 долари.