Бунтовникот од Капитол, кој ја качи ногата на бирото на Пелоси, осуден на 4,5 години затвор

Повеќе од 1.000 луѓе се обвинети за федерални злосторства поврзани со немирите во Капитол. Нешто повеќе од 500 од нив се осудени


 

Човекот од Арканзас, САД, кој ја качи ногата на масата во канцеларијата на тогашната претседателка на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, на широко распространета фотографија од бунтот во Капитол во САД, беше осуден во средата на повеќе од четири години затвор.

Ричард „Биго“ Барнет стана едно од лицата на бунтот на 6 јануари од приврзаниците на тогашниот претседател Доналд Трамп, а американскиот окружен судија Кристофер Купер во објавувањето на таа реченица рече дека Барнет понекогаш се чинеше дека ужива во озлогласеноста.

„Сите луѓе кои го следат ‘Биго’ треба да знаат дека дејствијата на 6 јануари не може да се повторат без некои сериозни последици“, рече Купер, алудирајќи на медиумското внимание и социјалните мрежи што го следат Барнет.

Казната од 54 месеци за Барнет, пензиониран пожарникар од Гравет, Арканзас, доаѓа откако тој беше осуден на судење по осум точки, вклучително и тешки обвиненија за граѓански неред и попречување на официјална постапка, во овој случај на 6 јануари 2021 година и седницата на Конгресот за да се потврди победата на Џо Бајден над Трамп на претседателските избори во 2020 година.

Фотографиите на Барнет кај бирото во канцеларијата на Пелоси го направија еден од најнезаборавните личности од немирите. Барнет (63) сведочеше дека „одеше со текот на времето“ и застана откако новинарите му рекоа „да се однесува природно“.

Тој му кажа на судијата дека приклучувањето кон немирите е „животна енигма“ за која жали, но рече дека обвинителите сакале тој да се „кае за работите што не ги направил“.

„6 јануари беше трауматичен ден за сите, не само за оние што го спроведуваа “, рече тој. Тој вети дека ќе поднесе жалба на пресудата. Тој сведочеше на судењето дека заедно со толпата бил однесен во Капитол и барал тоалет кога несвесно влегол во канцеларијата на Пелоси и наишол на двајца новинари фотографи.

Повеќе од 1.000 луѓе се обвинети за федерални злосторства поврзани со немирите во Капитол. Нешто повеќе од 500 од нив се осудени. Повеќе од половина добија затворски казни кои се движат од една недела до над 14 години.

Исто така во средата, маж од Пенсилванија беше осуден на пет години затвор откако беше осуден за напад и други обвиненија во немирите. Обвинителите велат дека Роберт Морс, од Гленшо, Пенсилванија, се обидел да земе палка од офицер и украл штит за немири од друг, додека работел на организирање на членовите на толпата да ги оттурнат чуварите на Капитол. Тој им викна на полицајците: „Погледнете наоколу. Ќе го вратиме нашиот Капитол“, рекоа обвинителите. (АП)