Бројот на жртвите во силниот земјотрес во Турција и Сирија се зголеми на 4.900

Спасувачите во трка со времето да извлечат преживеани под купиштата бетон и железо. Најавена е итна помош за спасување од многу земји и од ЕУ


Поглед од воздух на разурнатиот град хатај во Турција (Фото: Анадолија)

 

Силен земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер ги потресе широки делови од Турција и Сирија рано во понеделникот, уривајќи стотици згради и убивајќи повеќе од 4.900 луѓе. Се верува дека стотици сè уште се заробени под урнатините, а билансот се очекува да се зголеми додека спасувачките работници ги пребаруваат куповите остатоци во градовите и населбите низ целата област.

Од двете страни на границата, жителите кои останаа без сон од земјотресот пред зори излегоа надвор во студена, дождлива и снежна ноќ. Зградите се претворија во купишта сплескани палачинки, додека големите последователни потреси, некои речиси силни како првиот, продолжија.

Спасувачките работници и жителите во повеќе градови бараа преживеани, работејќи низ купиштата од метал и бетон. Болница во Турција се урна, а пациентите, меѓу кои и новороденчиња, се евакуирани од објектите во Сирија.

Во турскиот град Адана, еден жител рече дека три згради во близина на неговиот дом биле урнати. „Веќе немам сила“, можеше да се слушне како еден преживеан вика од под урнатините додека спасувачите се обидуваа да стигнат до него, рече жителот, студент по новинарство Мухамет Фатих Јавус.

„Бидејќи напорите за отстранување на урнатините продолжуваат во многу згради во зоната на земјотресот, не знаеме колку ќе се зголеми бројот на загинати и повредени“, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Се надеваме дека овие катастрофални денови ќе ги оставиме зад нас во единство и солидарност како земја и нација.

Меѓународната заедница реагираше многу брзо најавувајќи помош пред сѐ во спасувачи. Холандија ќе испрати 15 метрички тони опрема за пребарување и спасување во Турција во понеделник.

„Се очекува на крајот на попладневните часови, товарен авион со 15 тони тешка спасувачка опрема и други материјали да отпатува за Турција од Ајндховен“, објави Урбаниот тим за пребарување и спасување на својата веб-страница.

разурната зграда во Дијарбекир, Турција (Фото: Анадолија)

Холандскиот министер за надворешни работи Вопке Хекстра претходно изјави дека тимот за пребарување и спасување ќе вклучува „полициски и воен персонал, брза помош и пожарникари“.„

Шокирани сме од веста за разорниот земјотрес во Турција и Сирија. Нашите мисли се со жртвите, нивните семејства и многуте повредени Турци и Сиријци“, додаде Хекстра.

Германската агенција за техничка помош ТХВ се подготвува да распореди помош во регионот погоден од смртоносниот земјотрес во понеделникот. ТХВ ќе испорача шатори, ќебиња и итни генератори за струја, според владиниот портпарол Максимилијан Кал.

По разговорот со турскиот амбасадор во Берлин, Ахмет Башар Шен, германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер вети дека ќе ја испрати сета потребна помош, рече Кал. Турција побара да се распореди европски тим за цивилна заштита, додаде тој.

Во меѓувреме, НАТО и ЕУ понудија да испратат помош по катастрофата, според турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди јужна Турција и северна Сирија рано во понеделникот, уривајќи згради и убивајќи најмалку 500 луѓе. Со илјадници повредени, билансот се очекува да се зголеми додека спасувачките екипи ги пребаруваат урнатините во градовите и населбите низ областа.

Од двете страни на границата, жителите кои останаа без сон од земјотресот пред зори излегоа надвор во студена, дождлива и снежна зимска ноќ, додека зградите беа срамнети со земја и продолжија силните последователни потреси.

Спасувачките работници и жителите во повеќе градови бараа преживеани, работејќи низ метеж од метал и огромни купишта бетон.

Земјотресот е еден од најсилните што ја погоди Турција во повеќе од 100 години и предизвика потреси низ целиот регион, уривајќи згради и терајќи ги жителите да истрчаат на улиците. Повеќе од 1.700 згради се оштетени во 10 турски градови, рече турскиот потпретседател.

Идлиб, Сирија

На сириската страна на границата, земјотресот ги уништи регионите под контрола на опозицијата кои се преполни со околу 4 милиони луѓе раселени од другите делови на Сирија поради долгата граѓанска војна во земјата. Многу од нив живеат во лоша состојба со мала здравствена заштита. Спасувачките работници рекоа дека болниците во областа брзо биле исполнети со повредени.

Земјотресот, почувствуван дури до Каиро, го погоди регионот кој е обликуван од повеќе од една деценија граѓанска војна во Сирија. Милиони сириски бегалци живеат во Турција. Областа на Сирија погодена од земјотресот е поделена помеѓу територијата под контрола на владата и последната енклава во земјата која е под контрола на опозицијата, која е опкружена од владините сили поддржани од Русија. Епицентарот на земјотресот бил на околу 90 километри од сириската граница надвор од градот Газијантеп, главен град на турската провинција.

Следеа најмалку 20 последователни потреси, неколку часа подоцна во текот на денот, најсилниот со јачина од 6,6 степени, соопштија турските власти.

Земјотресот силно го оштети најпознатото обележје на Газијантеп, неговиот историски замок сместен на врвот на еден рид во центарот на градот. Делови од ѕидините и стражарските кули на тврдината беа урнати, а други делови тешко оштетени, покажаа сликите од градот.

Во Дијарбекир, спасувачките екипи повикаа на молк додека се обидуваа да ги сослушаат преживеаните под урнатините на 11-катната зграда. Спасувачките работници извлекоа еден човек, носејќи го на носилки низ густата толпа од стотици луѓе кои нервозно ги набљудуваа спасувачките напори.

Во северозападна Сирија, земјотресот додаде нови проблеми во енклавата под контрола на опозицијата, со центар на провинцијата Идлиб, која е под опсада со години, со чести руски и владини воздушни напади. Територијата зависи од протокот на помош од блиската Сирија за сè, од храна до медицински материјали.

Во Дамаск зградите се тресеа, а многу луѓе исплашени излегоа на улиците. Земјотресот ги крена жителите во Либан од креветите, тресејќи ги зградите околу 40 секунди. Многу жители на Бејрут ги напуштија своите домови и излегоа на улиците или се возеа со своите автомобили далеку од зградите.

Турција се наоѓа на врвот на големите раседни линии и често е потресена од земјотреси. Околу 18.000 загинаа во силните земјотреси што ја погодија северозападна Турција во 1999 година. (Според агенциите)