Бројот на заразените од корона во Русија надмина 400.000

Членови на брзата помош во рускиот град Твер (Фото: Ројтерс)

Русија во неделата објави 9.268 нови случаи на новиот корона вирус, со што бројките во државата се искачија на 405.843.

Официјални лица изјавија дека 138 луѓе починале од Ковид-19 во последните 24 часа, достигнувајќу на национално ниво до 4.693.