Бројот на случаите на Ковид-19 во светот надмина 25 милиони

Здравствени работници мерат температура на еден жител во фавела во Бомбај, Индија (Фото: АФП)
  • Бројот на глобални случаи со Ковид-19 надмина 25 милиони (според универзитетот „Џон Хопкинс“). Од вирусот починале повеќе од 842.700 луѓе.
  • Индија забележа 78.761 нови случаи во неделата, најголем пораст во еден ден на бројот на случаи регистрирани каде било во светот. Рекордот претходно беше поставен од САД, кои пријавија 77.638 нови случаи на 17 јули.
  • Екстремно десничарските екстремисти се обидоа да упаднат во зградата на германскиот парламент во саботата по масовниот протест против ограничувањата на пандемијата во Берлин.
  • Франција објави 5.453 нови потврдени случаи со корона вирус во саботата, а Министерството за здравство ја опиша ситуацијата како „загрижувачка“ по скокот претходниот ден кога земјата го регистрираше својот најголем број случаи од средината на март.
  • Најголемиот град на Нов Зеланд, Оукланд, вечерва излегува од карантин. Земјата забележа само два нови случаи во изминатите 24 часа.
  • Бразил регистрираше уште 758 смртни случаи од корона вирус во последните 24 часа и 41.350 нови случаи, со што бројот на жртви во земјата достигна 120.262 од 846.153 потврдени инфекции.
  • Стапката на инфекција во државата Њујорк остана под 1% 22 последователни дена, рече гувернерот Ендрју Куомо.
  • Велика Британија регистрираше 1.108 нови потврдени случаи во последните 24 часа, соопшти владата во саботата, што е за нешто помалку од бројката забележана во петокот.
  • Бројот на инфекции со коронавирус во Русија се искачи на речиси еден милион. Во неделата, земјата објави 4.980 нови случаи на Ковид-19, зголемувајќи го својот потврден извештај до 990.326. Властите соопштија дека 68 лица починале откако се заразиле со вирусот во последните 24 часа, со што официјалниот број на загинати се искачи на 17.093.