Британско разузнавање: Половина од руските сепаратистички сили се убиени или ранети


Милицијата на сепаратистите на Донецк претрпе загуби во илјадници луѓе

 

Русија и сепаратистичките сили поддржани од неа во регионот Донецк во Украина претрпеа големи загуби, според претставници на британското разузнавање. Тие проценуваат дека само донецката милиција изгубила 55 отсто од својата првобитна сила.

Руските сили се фокусирани на освојување на целиот соседен Луганск, со цел да го опколат градот Лисичанск, велат украинските лидери.

Регионалниот началник Серхи Хаидаи рече дека имало „колосално уништување“ во градот.

Тој рече дека ситуацијата во неговиот град близнак Северодонецк е „пекол“ и го цитираше градоначалникот дека околу 7.000-8.000 цивили останале таму.

Военото разузнавање на Обединетото Кралство соопшти дека Русија многу веројатно има за цел да распореди голем број резервни единици во источниот дел на Украина во Донбас, кој го сочинуваат Донецк и Луганск.

Тоа го привлече вниманието на „извонредното трошење“ што го претрпеа руските и руските прокси сили во Донбас. Додека Русија со месеци избегнуваше да дава детали за своите жртви, омбудсманот за човекови права во таканаречената Донецка Народна Република минатата недела изјави дека 2.128 нејзини сили биле убиени, а 8.897 биле ранети. Убиени се уште 654 цивили, рече Дарија Морозова.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето доцноноќно обраќање во вторникот рече дека додека Луганск во моментов е најтешката област, армијата на напаѓачите исто така „врши сериозен притисок врз правецот на Донецк“.

Во одделен развој на настаните, руските сили истрелаа седум проектили врз јужниот град Миколаев во средата, според локалниот лидер Виталиј Ким, кој не даде детали за жртвите.