Британскиот „Вог“ со нов уредник: „Таа е Бруклин, а не Менхетен“

Најлошо чуваната тајна на медиумската компанија „Конде Наст“ конечно е официјално потврдена: Наследникот на Едвард Енинфул, Чиома Ннади, е нетипичен уредник - срамежлива, смирена и воздржана


Лондон- Кога Едвард Енинфул во средината на јули објави дека ќе се повлече од функцијата главен уредник на британскиот Вог на почетокот на 2024 година, модниот свет почна со нетрпение да го чека новото име што ќе ја заземе таа престижна позиција. Иако Вог тоа го негираше, сосема е јасно дека раздорот што се случи меѓу него и моќната Ана Винтур, главен уредник на американскиот Вог и глобален уреднички директор на тој медиумски бренд, за чија позиција наводно лобираше Енинфул, не отиде во рацете на Едвард воопшто. Според гласините, сето тоа го чинело неговата влијателна улога и кариера. Сега е потврдено дека Ана Винтур има нова доверлива личност, која, според приказните, одамна ја избрала за следна уредничка на британскиот моден магазин. Британскиот Вог ги потврди гласините дека наследникот на Енинфул, Чиома Ннади, 44-годишен Лондончанка со нигериско и швајцарско-германско потекло, е уредник на американското веб-издание на Вог.

на Мет гала, 2022

Чиома има голема поддршка и симпатии од колегите, кои ја опишуваат како срамежлива, мирна и воздржана, што всушност е дијаметрална разлика помеѓу неа и Енинфул, кој исто така се соочи со големи критики по септемвриското издание, во кое беше критикуван за прекумерен фотошоп на супермоделите од деведесеттите, Наоми Кембел, Синди Крафорд, Линда Евангелиста и Кристи Тарлингтон.

Енинфул, првиот црн главен уредник на Вог, ќе влезе во модната историја како голем поддржувач на манекенки со темна кожа, модели од етничките малцинства и трансродови модели, чиј шестгодишен мандат со приход од повеќе од 500.000 фунти годишно беа придружени со гласини за внатрешни тепачки и силни тепачки меѓу тимовите.

Ннади, пак, импресионира со својот изглед, но и со своите ставови, одлично се сложува со младите и е поборник за правата на жените. „Таа е многу остроумна и свесна за тоа што се случува во светот. Чиома не е застрашувачката модна уредничка од минатото“, велат нејзините колеги и додаваат: „Таа е една од оние луѓе кои размислуваат пред да одговорат на прашање“. Исто така, еден моден ПР ја прогласи за најдобра личност со која работел во Вог.

Оваа жена со британско потекло, која моментално живее во Њујорк, љубовта кон модата ја наследила од нејзиниот татко Нигериец, а и денес носи некои од неговите винтиџ парчиња кои повеќе сака да ги комбинира со патики. Таа освои големи симпатии во јавноста кога реши да ги поддржи младите дизајнери, како Клер Саливан и Џејмс Гарланд, носејќи нивни креации, наместо познати имиња, на годишниот Мет Гала бал на магазинот.

Самиот факт што завршила државно училиште и дипломирала на Универзитетот во Манчестер и дека живее со цимер, Чиома значително се разликува од остатокот од тимот на Ана Винтур. А тоа го потврдува и изјавата на моден ветеран од Њујорк кој рекол: „Таа е Бруклин, а не Менхетен“.

Кариерата на Чиоми Нади започна во Лондон, во „Ивнинг стандард“ каде што таткото на Ана Винтур, Чарлс, беше уредник. Откако се преселила во Америка, таа започнала да работи во урбаниот и хип-хоп магазинот Trace, а набрзо станала креативен директор на музичкиот магазин Fader, а на крајот се приклучува на тимот на американскиот Vogue.

Нејзиниот опис на веб-страницата „Вог“ гласи: „Можете да ја извадите девојката од Лондон, но не можете да го извадите Лондон од девојката.“ Чиома наскоро ќе се врати во Лондон во стил за една од највлијателните функции во светот на модата , сето тоа под моќна заштита на Ана Винтур, која наводно сака да се врати во родниот град штом најде соодветна куќа со тениско игралиште.