Британија се најде изолирана и во неизвесност пред „Брегзит“

Повеќе од 1.500 камиони се заглавени во пристаништето во Довер и не можат да преминат на континентот преку Ламанш (Фото: АП)

ЛОНДОН – Стотици заглавени возачи на камиони се надеваа дека ќе добијат зелено светло да ја напуштат Велика Британија во вторникот, бидејќи земјата се најде сè поизолирана и со заглавена трговија, пресечена од соседите кои се плашат од новиот вид на корона вирус што циркулира во Англија.

Повеќе од 1.500 камиони змиулесто се наредени по големиот автопат во југоисточна Англија во близина на пристаништата на виталниот Ламанш или го преполнија неискористениот аеродром на вториот ден на искушението што започна кога десетици држави забранија летови од Велика Британија, а Франција забрани влез на нејзините камиони за првични 48 часа до вторник навечер.

Мерките на претпазливост беа поттикнати од новата варијанта на вирусот за која се верува дека е позаразна, иако експертите велат дека се чини дека не е посмртоносна или отпорна на вакцини.

На островска држава која многу се потпира на своите комерцијални врски со континентот, ограничувањата за патување предизвикаа страв од недостиг на храна за време на Божик.

Велика Британија веќе се соочува со длабока неизвесност околу конечното излегување од Европската унија за помалку од две недели. Земјата допрва треба да го разработи трговскиот договор по „Брегзит“ со ЕУ.

За возачите, тоа беше неколку мрачни денови, а некои се жалеа на недостаток на тоалети и храна.

„Моето семејство ме чека мене, моите деца, ќерка ми, мојот син, сопругата“, рече Грег Мазурек од Полска. „Требаше да биде многу брзо патување, максимум три до четири дена. Поминав во Велика Британија 10 минути на бензинска пумпа и 20 минути истоварување, и сега треба да почекам два дена овде во пристаништето во Довер“.

Возачите се надеваа дека искушението може да заврши за неколку часа. Изгледите се чинеа дека се подобрија во вторникот кога извршната власт на ЕУ препорача укинување на забраните.

Европската комисија соопшти дека луѓето што се враќаат во своите матични земји треба да можат да го сторат тоа под услов да имаат негативен тест на вирусот или карантин. Се вели дека „товарите треба да продолжат непречено“.

Со оглед на тоа дека околу 10.000 камиони поминуваат низ Довер секој ден, што претставува околу 20 проценти од трговијата со стоки на земјата, трговците на мало стануваат сè позагрижени.

Ендру Опи, директор за храна и одржливост на британскиот малопродажен конзорциум, предупреди на потенцијален недостиг на свеж зеленчук и овошје по Божик, ако границите не „течат многу слободно“ до среда.

Проблемот, објасни тој, е што празните камиони што седат во Англија не можат да стигнат до континентот за да ги соберат испораките за Велика Британија. (АП)