Британија и корона вирусот: Ќе бидат забранети собирите на повеќе од шест лица

Планот на владата на Борис Џонсон е полицијта полесно да ги идентификува и растури илегалните собирања (Фото: Ројтерс)

 

Британската влада најави итна акција во обид да се спречи стравуваното есенско обновување на корона вирусот, заострувајќи ги законите за забрана на буквално сите собири на повеќе од шест лица во Англија.

Во услови на загриженост дека сегашните правила не се разбрани и премногу тешки за спроведување од полицијата, премиерот Борис Џонсон во среда ќе одржи набрзина договорена прес-конференција во Даунинг стрит за да ги претстави новите ограничувања.

Драматичната промена на пристапот на владата следи по ненадејниот пораст на бројот на лица заразени со вирусот, со речиси 8.500 позитивни тестови во Англија во последните три дена.

Во вторникот министрите го додадоа Болтон на бројот на градови под локални блокади, ограничувајќи ги рестораните и пабовите на работа преку штандови и принудувајќи ги сите места да се затворат од 22 часот до 5 часот наутро.

Тесните грла во лабораториите што ги обработуваат тестовите на ковид ги попречуваат обидите на владата да се задржи на врвот на пандемијата. Лидерот на лабуристите, Кир Стармер, предупреди дека системот за испитување и трагање е „на работ на колапс“.

Со оглед на тоа што владата велеше дека одложувањето на тестовите би можело да трае две недели, директорите за установи и домовите за грижа предупредуваат на потенцијални влијанија во обидот да се ограничат нови епидемии.

Министрите сѐ повеќе се загрижени дека помладите луѓе кои ги игнорираат правилата помогнаа да се помести дневната стапка на позитивни тестови на корона вирус во Велика Британија на 2.400 или погоре три последователни дена. Стравот е дека ниското ниво на прием во болницата за Ковид-19 исто така може да се засили, бидејќи се заразени постари роднини и други поранливи лица.