Брет Мајклс хоспитализиран поради „непредвидена медицинска компликација“


САД– Фронтменот на Poison, Брет Мајклс ја потврди хоспитализацијата поради која бендот се повлече од концертот во Нешвил во четвртокот.

„На неверојатните фанови во Нешвил, ви благодарам за сите ваши убави желби!! Мајклс објави на својот Инстаграм профил. „Навистина бев опуштен да се качам на сцената во музичкиот град и да настапам, но поради непозната компликација и последователна хоспитализација, тоа не беше можно. Испраќам мое најдлабоко извинување што не можам да ја занишам сцената вечерва!!! Работам на тоа да се вратам 100% многу наскоро и се надевам дека силно се потресувавте со моите пријатели Motley/Leppard/Joan и Classless Act!!!

Рoison требаше да настапи на стадионот Нисан во Нешвил во четврток заедно со Деф Лепард, Мотли Кру и Џоан Џет на станицата во Нешвил на нивната турнеја Стадион. Турнејата требаше да започне во 2020 година, но беше одложена за 2021 година и повторно за оваа година, поради Ковид-19. Конечно започна на 16 јуни во Атланта и ќе заврши во септември. 9 во Лас Вегас. Тоа е обемна турнеја низ Северна Америка, со 36 концерти. Следниот концерт е во Џексонвил на 2 јули.

Мајклс (59) во минатото имал здравствени проблеми. Во 2010 година имал хеморагија, за што била потребна процедура, а подоцна истата година бил опериран заради дупка во срцето.

Poison има продадено повеќе од 50 милиони албуми ширум светот, вклучувајќи 15 милиони во САД. Бендот има и 10 синглови во Топ 40 на Billboard Hot 100, вклучувајќи шест Топ 10 синглови и број еден сингл „Every Rose Has Its Thorn“.

Во 1998 година, Мајклс напиша, продуцираше, режираше и глумеше во филмот за криминална драма „A Letter from Death Row,”, во која глумеше и Мартин Шин. (Варајати)