Бред Пит, Виола Дејвис, Том Круз… – кој извиси во номинациите за Оскар?


САД- Секоја година, првото забележливо нешто што треба да се разговара по објавувањето на номинациите за Оскар е кој изгуби, според гласачкото тело на Академијата за филмски уметности и науки. Денес, Академијата ги објави номинациите за својата 95-та церемонија на доделување награди – и има многу да се зборува како и секогаш.

Кој годинава извиси во номинациите за Оскар чие 95. доделување ќе се одржи на 13 март во Лос Анџелес?

 

‘Top Gun: Maverick’

Дури и со номинација за најдобар филм, и со голем број признанија во техничките категории, продолжението на блокбастерот „Топ ган“ беше затворено во категоријата за најдобар режисер (Џозеф Косински) и – уште поважно – за најдобар актер (Том Круз). Исто така, ја пропушти номинацијата за најдобра кинематографија, за која нашироко се предвидуваше дека ќе победи.

 

Виола Дејвис за ‘The Woman King’

Дејвис испорачува спектакуларна изведба во „The Woman King“, глумејќи светски уморен генерал кој повторно се соединува со нејзината одамна изгубена ќерка (Тусо Мбеду). Но, филмот во септември беше главно заборавено од гласачите, кои исто така го изигнорираа за најдобар филм, режисер (Џина Принс-Бајтвуд) и споредна актерка (Лашана Линч).

 

Адам Сендлер за „Hustle“

Откако не беше номиниран за Оскар за коцкарскиот трилер „Uncut Gems“ во 2019 година, Сендлер повторно се обиде за номинација со кошаркарската драма „Hustle“. Но, дури и со климата за најдобар актер од наградите SAG, гигантот на комедијата на крајот не можеше да ја помине целта.

Режисерки

Во последните две години, Клое Жао („Номадска земја“) и Џејн Кемпион („Моќта на кучето“) влегоа во историјата како само втора и трета жена што освоила Оскар за најдобар режисер во речиси 100-годишната историја на Оскарите. Но, Академијата направи огромен чекор назад во вторникот номинирајќи само мажи во категоријата, во годината што ни даде извонредни филмови од Сара Поли („Women Talking”), Принц-Бајтвуд („The Woman King”) и Шарлот Велс (“ Aftersun“), меѓу многу други.

Black Panther: Wakanda Forever’

Анџела Басет е фаворит за освојување на Оскар за најдобра споредна женска улога за „Ваканда засекогаш“, носејќи емоционална гравитации во улогата на ужалена мајка и кралица. Но, продолжението на Марвел не можеше да се совпадне со огромните награди на првиот „Црн Пантер“, кој стана првиот филм за суперхерои што заработи номинација за најдобар ффилм во 2019 година.

Glass Onion: A Knives Out Mystery’

Ѕвездениот Whodunit на Ријан Џонсон беше стриминг хит за Нетфликс, па дури и доби признание за најдобар долгометражен филм од Producers Guild Awards  (сигурен оскаровец). Но, продолжението на „Knives Out“ заработи во вторникот само една номинација за најдобро адаптирано сценарио.

Доли де Леон за „Triangle of Sadness’

Филипинската актерка глуми домашна помошничка која ја презема власта откако луксузен брод за крстарење е нападнат од пирати. Де Леон заработи номинации за Златни глобуси и БАФТА за најдобра споредна женска улога, но не и за Оскар. Но, самиот филм сепак успеа со три главни номинации, за најдобар филм, најдобар режисер (Рубен Остлунд) и најдобро оригинално сценарио.

Бред Пит за „Babylon’

Славниот актер ја дава својата најтрогателна изведба досега во „Вавилон“, глумејќи глумец кој се справува со својата ѕвездена моќ што бледнее. Но, поларизирачкиот прием на филмот и малата заработувачка на кино благајните му ги потопија шансите: Откако минатиот месец доби номинација за најдобра споредна машка улога на „Златен глобус“ , Пит не беше издвоен за ниту една друга голема награда оваа сезона.

С.С. Раџамули за „РРР“

Индискиот режисер беше главна ѕвезда на сезоната на награди, се фаќаше за раменици како Камерон и Стивен Спилберг и држејќи трогателни говори на наградите Глобус и Critics Circle Award . Некои експерти мислеа дека Раџамули може да биде номиниран за најдобра режија, но не се случи. 

Еди Редмејн за „The Good Nurse’

И покрај мешаните до позитивни критики и многу малку кампања, Редмејн ја помина сезоната на награди и беше номиниран за најдобра споредна машка улога од „Златен глобус“, САГ и БАФТА за улогата на серискиот убиец Чарлс Кален. Но, академијата не ја сподели љубовта, гледајќи го поранешниот оскаровец за неговата застрашувачка изведба.

Баз Лурман за „Елвис“

Австралискиот автор има издлабено ексцентрична патека со „Ромео + Јулија“, „Мулен Руж!“ и „Големиот Гетсби“, но некако никогаш не бил номиниран за Оскар за најдобар режисер. Тој ќе биде разочаран и оваа година, и покрај номинацијата за најдобар филм за неговиот биографски филм „Елвис“ , иако неговиот главен глумец Остин Батлер е номиниран за најдобра главна улога.