Бразил загуби од Аргентина и не успеа да се пласира на Олимписките игри во Париз


Бразилската олимписка репрезентација загуби од Аргентина со 1:0 во 3. коло од групната фаза на јужноамериканскиот квалификациски турнир за Олимпијадата 2024 година.

Стрелец на единствениот гол беше аргентинскиот напаѓач Лучијано Гундо во 78. минута.

Благодарение на оваа победа, Аргентина го освои првото место во последната група со пет бода од три натпревари и се квалификуваше да се натпреварува на Игрите во Париз во 2024 година.

Бразил е третопласиран со три бода од три натпревари. 

Репрезентацијата на Бразил ги освои фудбалските турнири на последните две Олимпијади.