Бразил стигна до 100 илјади мртви, земјата под колективна анестезија чека уште многу повеќе

Крстови, балони и бразилски знамиња поставени на славната плажа Копакабана како спомен на стоте илјади починати од корона вирусот (Фото: Ројтерс)

 

БРАЗИЛИЈА – Бројот на загинати во Бразил од Ковид-19 достигна 100,000 во саботата и ќе да продолжи да се искачува, бидејќи повеќето бразилски градови ги отвораат продавниците и рестораните, иако пандемијата допрва треба да дојде до својот врв.

Соочувајќи се со најсмртоносна епидемија од шпанскиот грип пред еден век, Бразил ги објави своите први случаи на новиот корона вирус на крајот на февруари. На вирусот му требаа три месеци за да убие 50.000 луѓе, а само 50 дена да ги убие следните 50.000.

Предводени од претседателот Жаир Болсонаро, кој ја намали тежината на епидемијата, Бразилците прво протестираа ноќе од своите прозорци во првите месеци од појавата на вирусот, но сега го дочекаа мрачниот меѓник дури и рамнодушно.

„Треба да живееме во очај, бидејќи ова е трагедија како светска војна. Но, Бразил е под колективна анестезија“, рече д-р Жозе Урбаез, познат член на Друштвото за инфективни болести.

Тој и другите експерти за здравствена заштита го кренаа алармот дека Бразил сè уште нема координиран план за борба против пандемијата, бидејќи многу официјални лица се фокусираат на „повторно отворање“, што веројатно ќе ја засили циркулацијата и ќе ја влоши епидемијата.

Двајца министри за здравство, обајцата обучени лекари, поднесоа оставки поради разликите со Болсонаро. Вршителот на должноста министер е армиски генерал, кој го напушти повикот за социјално дистанцирање, за што експертите велат дека е суштинско, но претседателот се спротивставува.

Додека таа историја е одамна, Урбаез вели дека Бразил денес изгледа се помирил со наредните смртни случаи што ќе дојдат.

„Пораката на владата денес е: ‘Фатете го вашиот корона вирус и ако е сериозен, постои интензивна нега’. Ова ја сумира нашата политика денес“, рече Урбаез.

Поранешниот министер за здравство Луиз Енрике Мандета, кој беше разрешен во април, откако го оспори одговорот на претседателот на корона вирусот, изрази зачуденост дека водачите на Бразил не успеале да препознаат толку многу болка.

„Има 100.000 бразилски семејства кои допрва треба да добијат барем еден збор на утеха или солидарност од владата“, изјави Мандета за весникот „О Глобо“.

Во саботата попладне, коалиција на бразилски весници објави дека бројот на загинати се зголемил за 538 на 100.240, што е втор најголем број по САД.

Болсонаро ги повика 210-те милиони граѓани на неговата земја да ја остават зад себе недовршената трагедија. „Жалиме за сите смртни случаи“, рече екстремно десничарскиот популист за време на неговиот седмичен пренос во живо. „Но, да продолжиме со нашите животи и да се обидеме да најдеме начин да се извлечеме од овој проблем“.

Тој исто така инсистираше на тоа дека државните гувернери намерно ги надувувале нивните жртви од Ковид-19 со цел „да го паничат населението“, но не понуди доказ. (Според агенциите)