Бразил ја отфрли помошта од Г7 за борба против пожарите во Амазонија

Бразилија – Бразил ја отфрли помошта што ја понудија земјите од Г7 за борба против пожарите во Амазонија, изјави висок официјален претставник на Бразил, притоа повикувајќи го францускиот претседател Емануел Макрон да се занимава со своите колонии.

– Се заблагодаруваме (на Г7 за понудената помош), но тие средства ќе бидат повеќе потребни за пошумување на Европа, напиша Оникс Лоренцони, шеф на кабинетот на  бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во блог на информативниот портал Г1.

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера рече дека земјите на Г7 ќе издвојат 20 милиони долари за борба против пожарите во Амазонија.

– Макрон дури не успеа да избегне предвидлив пожар во црква која е дел од светско наследство, а сака да дели лекции на нашата земја, рече Лоренцони, алудирајќи на пожарот во Нотр Дам во Париз на 15 април.

Тој додаде дека Макрон има „многу работа дома и во француските колонии“.

– Бразил е демократска земја, слободна и никогаш немала колонијалистичко и империјалистичко однесување како што тоа можеби е и целта на Французинот Макрон, рече Лоренцони.

Претходно, бразилскиот министер за екологија Рикардо Салес оцени дека предложената помош би била добродојдена.