Бразил ја надигра Србија

Бразил победи со 2:0 против Србија во првото коло од групата Г на Светското првенство во Катар


 

Фудбалерите на Бразил со одлична игра во вториот дел ја совладаа Србија со 2:0 (0:0) во првиот осминафинален натпревар од групата Г на Светското првенство чиј домаќин е Катар.

Очекувано, Бразилците доминираа на топката од самиот почеток, но дури во 13. минута дојдоа во првата сериозна ситуација пред противничкиот гол, кога Винисиус изврте неколку играчи во шеснаесетникот, но доби само удар од корнер. Нејмар со директен удар се обиде да го изненади Вања Милинковиќ-Савиќ, но српскиот голман беше подготвен на ваква разврска и го одбрани ударот.

Српскиот голман беше ставен на тест во 20. минута, кога со помала неизвесност го запре ударот на Касемиро, а првата поголема интервенција ја имаше во 27. минута. Тиаго Силва упати длабока топка за Винисиус, но Милинковиќ-Савиќ истрча и ја расчисти топката пред бразилскиот напаѓач.

Нападите на Бразилците беа континуирани, а од 30. до 35. минута Рафиња беше главна закана. Најубавата шанса ја имаше по додавањето со Паке, кога ја прими топката на 14 метри, но упати преслаб удар за да му даде сериозна работа на српскиот голман.

Бидејќи српските дефанзивци беа под постојан притисок, логично беше понекогаш да направат неколку грешки. Еден таков удар на Миленковиќ во 42. минута можеше да биде многу скап, но ударот на Винисиус од 10 метри од левата страна не беше прецизен.

Србија во првото полувреме практично не му се ни закани на Алисон, а камоли да го натера бразилскиот голман да брани.

Во 35. секунда од вториот дел, Бразил ја имаше најубавата шанса на игра. Немања Гудељ погреши во опасната зона, топката дојде до Рафиња кој шутираше од 14 метри, но Вања Милинковиќ-Савиќ излезе од голот, го скрати аголот и го одбрани тој удар.

Речиси во текот на целиот натпревар Бразил доминираше и напаѓаше, но во првото полувреме тие бразилски напади беа главно срамежливи и не премногу опасни за Србија која успешно се бранеше.

Бразил ја зголеми агресивноста во вториот дел и беше се поопасен за српската одбрана и голман. Во 60. минута Алекс Сандро громогласно ја погоди стативата, а две минути подоцна Бразил дојде во водство. Винисиус шутираше, српскиот голман Милинковиќ-Савиќ одврати, но само до Ричарлисон кој едноставно постигна гол за водство на својот тим.

Потоа играта целосно се разгоре кога Србија почна да израмнува и станува се поопасна за бразилскиот голман Алисон. Но на уште поубав начин блесна Ричарлисон во 74. минута кога мајсторски погоди волеј за 2:0. Разиграните Бразилци до крајот ја погодија гредата (Касемиро) и имаа уште неколку прилики, но резултатот не се промени.

Ова беше последен натпревар од првото коло во групното натпреварување. Претходно во оваа група Г, Швајцарија беше подобра од Камерун со 1:0, па Бразил и Швајцарија се на врвот на табелата со по три бода, додека Србија и Камерун имаат нула.

Во второто коло, во понеделник на 28 ноември, Камерун ќе игра со Србија, а Бразил со Швајцарија.