Брадосаниот Џорџ Клуни спасува пет астронаути во новиот филм Midnight Sky (видео)

САД– Во неговата прва улога на големиот екран од 2016 година, Џорџ Клуни е во мисија да спаси пет астронаути.

Нетфликс го објави првиот официјален трејлер за „ Midnight Sky “, кој се базира на книгата „Good Morning, Midnight “ од Лили Брукс-Далтон од 2016 година.

Во научно-фантастичната драма, брадестиот Клуни (59) го игра Аугустин Лофтхаус, осамен научник на Арктикот, кој тргнува на опасно патување да се обиде да контактира со групата астронаути во вселената и да ги предупреди за враќање на ненаселива Земја по мистериозна глобална катастрофа.

“Само во нашата галаксија има милијарди sвезди. Барем една од нив има потенцијал да поддржува живот”, вели Лофтхаус во приколката. „Затоа морам да контактирам со нив пред да биде доцна“.

Во филмот играат и Фелисити Џонс, Дејвид Ојелово, Кајл Чендлер, Демијан Бичир, Тифани Бун и Каолин Спрингол.

За време на разговорот на филмскиот фестивал во Лондон на почетокот на овој месец, Клуни – кој исто така го режира филмот – разговараше за тоа што го привлече да работи на филмот.

“Момците од Нетфликс ми го испратија да дејствувам во него. Го прочитав и го сакав рече тој, според „Дедлајн“. „Направив неколку филмови кои се случуваат во вселената, па знаев колку ќе бидат комплицирани вселенските работи, но овој се чувствуваше како навистина интимна приказна за тоа што човештвото е способно да му направи на човештвото. Ми се допадна и идејата за приказна за откуп, и ова беше некако крајната приказна за откупот “.

Тој исто така проговори за исцрпувачките денови на снимање во Исланд со ветрови од 70 км / ч на 40 степени под нулата, и како неговата колешка, Џонс, се искачила до чинијата и покрај тоа што била бремена.

„Бевме среде Исланд, , и таа ми рече„ Значи, има новости. Јас сум бремена “. Јас како „Одлично“. И тогаш одам: „Добро, тоа ги комплицира работите“ “, сподели тој. “Таа беше толку релаксирана. Сакаше да ги направи сите жичани работи. Но, јас бев како” Не, ние не ставаме никого бремена на жица “.

Клуни откри дека тогаш решиле да ја напишат бременоста на Џонс во наративот за нејзиниот лик во „ Midnight Sky “, астронаутот да забремени додека бил во вселената.

„И тоа смени сè за нас “, рече тој.” Тоа ни даде нешто да се потпреме на крајот на филмот, што мислам дека завршува како голем бонус за нас, на патот “.

Клуни последно се појави во филмот Money Monster and Hail, Caesar! во 2016 година. Актерот го режираше и филмот Субурбикон во 2017 година.

Марк Л. Смит го адаптираше романот на Брукс-Далтон во претстојната драма, во продукција на Клуни, Грант Хеслов, Кит Редмон, Бард Дорос и Клиф Робертс.

Премиерата на „ Midnight Sky “ е на 23 декември на „Нетфликс“.