Божикна магија: Еве што се случува кога ќе се спојат „Хародс“ и „Диор“


Англија/ Франција – Ако Британците и нивните француски соседи имаат меѓусебна одбивност поради бурната историја на нивните односи, модната соработка на овие два народа е расцутена ружа. Тоа го докажува најновата соработка на две легенди, британската луксузна стоковна куќа „Хародс“ и француската луксузна модна куќа Кристијан Диор.

Двајца моќни играчи во потрошувачката индустрија ги здружија силите за да создадат божиќна магија наречена „Чудесниот свет на Диор“, во која до почетокот на јануари ќе уживаат сите љубители на убава облека и фина козметика. Започнува веќе на влезот во овој луксузен трговски храм во сопственост на катарскиот инвестициски фонд, лоциран на улицата Бромптон во монденската област Најтсбриџ во Лондон. Над целата фасада, имено, видлива од далечина, виси огромна ружа а од ветер во комбинација со блескави ѕвезди и цвеќиња – ова се класичните мотиви на куќата на Диор во интерпретација на италијанскиот уметник Пјетро Руфо од  крузерската колекција за лето 2023 година. 

Овие мотиви, заедно со божиќните мотиви како торта во форма на човек од ѓумбир (која е исто така дел од колекцијата на Диор), се проткаени низ празничните витрини, кои за прв пат во историјата на стоковната куќа, стара 173 години, се посветен само на тој моден бренд. Неколку слични сцени се поставени внатре во стоковната куќа, кои се своевиден омаж на дизајнерот Кристијан Диор и неговата љубов за Божиќ – познато е дека овој реформатор на женска облека го обожаваше овој празник, за што редовно им подаруваше на своите семејството, пријателите, деловните партнери, соработниците и вработените.

Соработката вклучува и макетна изложба која се состои од намалена верзија на модната куќа Диор на 30 Avenue Montaigne во Париз, како и неговото родно место во Гранвил, Нормандија (тој бил син на богат индустријалец, производител на вештачки ѓубрива ). Исто така постои и модел од неговиот дом La Colle Noire кој се наоѓа на Азурниот брег, замок првично изграден во 15 век, кој Диор го купил и го обновил во 1950 година; имотот зафаќа повеќе од 90 хектари и има пространа градина засадена со ружи кои го инспирирале парфимерот на Диор Франсоа Демаши да го создаде истоимениот парфем.

Покрај макетарот, големата „мала“ работа ја направија и кројачите и шивачките на куќата Диор, кои направија намалени верзии на легендарните креации, од јакната Бар, која е дел од комплетот облека од дизајнерската „ New Look“ претставена во 1947 година, на чантата Lady Dior. Големо внимание се посветува и на линијата за убавина, која носи една десетина од приходот на Кристијан Диор: минатата година групата заработила повеќе од 64 милиони евра, од кои речиси 31 милион на облека и додатоци, речиси 9 милиони на часовници и накит , а нешто повеќе на козметика и парфеми од шест милиони евра. За оваа пригода беа дизајнирани две привремени продавници: во едната се изложени парфеми од колекцијата Privée, а во другата се претставени најпознатите производи за нега и шминка.

И целата оваа соработка не беше само од финансиски причини: Одделот за односи со јавноста на Хародс објави, имено, дека ова е едно од нивните најдобри „отварања“ на празничната сезона на шопинг досега.

„Прекрасен свет на Диор“ е почит на седумдесетгодишната врска меѓу двата бренда: бутикот Диор е дел од стоковната куќа „Хародс“ од 1953 година. Кристијан Диор првпат дојде во британската престолнина во 1927 година како 21-годишен да вежба англиски, и веднаш се вљубил во таа земја и народ.

“Кога една Англичанка е убава, таа изгледа поубава од која било жена од која било друга националност. Го обожавам нивниот стил, нивните костими од твид и цветните фустани”, напиша Диор во својата автобиографија.