Борис Џонсон ѝ се извини на кралицата за забавите пред погребот на принцот Филип

Немало само една забава во градината на Даунинг стрит 10, туку уште две други за заминување на лица од кабинетот


 

Британскиот премиер ѝ се извини на кралицата за двете забави што се одржаа во Даунинг стрит во пресрет на погребот на принцот Филип минатата година, изјави портпаролот на Борис Џонсон.

„Дејли Телеграф“ објави дека две одделни забави за заминување, за поранешниот директор за комуникации Џејмс Слек и за владиниот фотограф, биле одржани на 16 април, а пиењето продолжило до раните часови.

Потврдувајќи дека е издадено извинување до Бакингемската палата, портпаролот на премиерот рече: „Жално е што ова се случи во време на национална жалост и премиерот ѝ се извини на палатата за тоа“.

Тој одби да каже дали Џонсон лично ќе ѝ се извини на кралицата на неговата следна приватна аудиенција со неа, но рече дека премиерот го препознал „значајниот гнев“ на јавноста за социјалните настани што го уништуваат карантинот.

Монархот сама тагуваше на погребот на нејзиниот сопруг бидејќи тогашните правила на ковид забрануваа мешање во затворени простории.

Според присутните на забавата кои зборувале за „Телеграф“, настаните на 16 април продолжиле до раните утрински часови во градината на Даунинг стрит. Еден член на персоналот, наводно, бил испратен со куфер во една блиска продавница, враќајќи се со торба полна со шишиња вино, а се пуштала музика.

Слек, кој тесно соработуваше со поранешната премиерка Тереза ​​Меј пред да се приклучи на тимот на Џонсон, се извини во петокот. Тој рече: „Сакам безрезервно да се извинам за предизвиканиот гнев и повреда, овој настан не требаше да се случи во моментот кога се случи. Длабоко жалам и преземам целосна одговорност“.

Џонсон се најде под силен притисок поради откритијата за низа забави во Даунинг стрит во време на заклучувањето, кои ги истражува високиот државен службеник Сју Греј.

Премиерот им рече на пратениците во средата дека присуствувал на собир во градината на Даунинг стрит на 20 мај 2020 година, но тврди дека верувал дека тоа е „работен настан“.