Боно ја изненади ќерката на Џорџ Буш: Среќен роденден, Џена!

САД–  Џена Буш- Хајгер доби големо роденденско изненадувањеод фронтменот на U2, Боно, кој ја почести ко-водителката на Today со врвна прослава во Централ Парк пред денешниот 40-ти роденден .

За време на едно интервју емитувано вчера, легендарниот музичар и активист ја изненади Хајгер кога ѝ предложи да одат на прошетка во Централ Парк.

Кога двајцата се приближуваа до ресторанот „Таверна на Грин“, Боно ја праша Хајгер: „Можеме ли да земеме половина литар пиво Гинис? Извинете, промена на плановите“.

Одеднаш, се слушнаа звуците на бендот од средното училиште Сузан Е. Вагнер, додека збунетата Хејгер праша: „Чекај, што се случува овде?“

„Некоја намерна музика“, одговори Боно, додавајќи: „Среќен роденден, душо“.

“Престани!” рече Хајгер. “Дали се шегуваш со мене? Мора да се шегуваш со мене. Ти благодарам! Се лутам.”

Двајцата потоа учествуваа на концертот во живо со, како што побара музичарот, две литри Гинис.

Хајгер сподели снимка вчера од моментот на Твитер, пишувајќи: „Ова. Направено. Моја деценија“.

Хејгер неодамна разговараше со нејзината ко-водителка Хода Котб за нејзиниот претстоен 40-ти роденден, објаснувајќи дека истата пресвртница служела како нешто како крстопат за нејзиниот татко, поранешниот претседател Џорџ В. Буш.

„Тој престана да пие ден по неговиот 40-ти роденден“, рече Хејгер на финалето на сезоната на подкастот на Котб „Making Space“, додавајќи дека тогаш имала само 5 години, така што нема сеќавања од нејзиниот татко како пиел алкохол, рече таа.

Таа продолжи: „Ми е интересно бидејќи многу од неговите приказни за нас и нашето семејство почнуваат на 40 години. Мислам дека тој доби нов живот на 40 години, навистина важно откритие дека не можел да пие. Така што седи со мене затоа што беше навистина важен дел од нашето семејство, тој избор што тој го направи“.

Џејна заплака откако ги прими честитките од родителите Лора и Џорџ В. Буш

 

Хајгер и нејзиниот сопруг, Хенри Хејгер, имаат свое семејство со ќерките Маргарет „Мила“ Лаура (8) и Попи Луиз (6), како и 2-годишниот син Хенри „Хал“ Харолд.