Болсонаро: Постои хистерија околу корона вирусот

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро синоќа изјави дека покрај постоечките карантински мерки, нема други што би можеле да бидат воведени во борбата против новиот коронавирус, бидејќи работните места се уништуваат, а страдаат сиромашните.

Тој го повтори својот став дека постои голем степен на „хистерија“ за пандемијата со Ковид-19.

Во Бразил регистриррани се повеќе од 4.600 луѓе инфицирани со новиот коронавирус, од кои 165 починаа.