Болна исповед на мајката на Вања: „Не можам да разберам зошто моето девојче е во гроб“


 

Зорица Ѓорчевска, мајката на 14-годишната Вања Ѓорчевска, чие тело беше пронајдено во близина на Скопје, откако беше киднапирана и брутално убиена, даде ексклузивна изјава – прва откако е пронајдено телото на нејзината ќерка – за српска „Република“.

„Не сум во можност да зборувам. Сѐ уште не знам зошто се случи ова. Сè уште го чекам епилогот од сето ова. Сѐ уште не ми е јасно зошто мојот најнормален живот се претвори во пекол”, изјави Зорица Ѓорчевска.

„Едноставно ми е несфатливо како и зошто моето прекрасно девојче сега е во гроб. Имам хронична болест, но се држам, важно ми е само да ја дознаам вистината, а другата ќерка ми е болна во моментот, сите се надеваат дека таа ќе биде добро.

Ве молам, премногу ве молам да причекате да дознаеме зошто се случи ова“, вели таа.

Мајката на Вања сѐ уште не сака да се изјаснува за нејзиниот поранешен сопруг, таткото на Вања, Александар, кој исто така е осомничен во овој случај, а за кого и сега, како и кога го пријавила исчезнувањето на ќерка си, тврди дека биле во добри услови.

„Па, велам дека не знам ништо. За мене сето ова е нереално. Но, ние сме веќе пет години разведени и не знам што правел и со кого. Бевме во добри односи поради децата. Не се каравме за старателството, за воспитувањето, можеше да ги гледа кога сака или кога сакаат децата“, рече Зорица.

Таа наведува дека не знае дали нејзиниот поранешен сопруг бил во коцкарски долгови бидејќи таа не се мешала во неговиот живот.

„Не знам и не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа децата и мојата работа. Тој беше оставен сам за да ме остави на мира. Секогаш кога разговаравме, зборувавме за децата. Ве молам не поставувајте ми повеќе прашања, бидејќи јас си поставувам многу прашања за тоа зошто се случи ова. И чекам да дознаам“.

На новинарите им рекла дека ништо не ја прашуваат за нејзината втора ќерка и како се справува со сѐ. Таа дури и не ја открива нејзината возраст. „Не прашувајте ме за второто дете, ве молам, сега ми е најважно да ја заштитам“, рече Зорица Ѓорчевска и истакна дека има најголема можна доверба во полицијата.

Вања Ѓорчевска беше киднапирана и убиена на 27 ноември, а меѓу петмината осомничени е и нејзиниот татко.

Првоосомничен за киднапирањето и убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, со чиј автомобил беше киднапирана Вања по неговата смрт, е Љупчо Палевски кој беше уапсен пред два дена во Турција.

Претходно беа уапсени уште три лица – Велибор Манев, Влатко Кешишев и Боре Видевски поради сомнение дека учествувале во кривично дело.