Боб Дилан ги продаде правата на своите 600 песни на Јуниверзал Груп

FILE PHOTO: Bob Dylan performs during the Firefly Music Festival in Dover, Delaware, U.S. June 17, 2017. Picture taken June 17, 2017. REUTERS/Mark Makela

САД-Боб Дилан го продаде целиот свој каталог со повеќе од 600 песни во текот на шест децении на музичката издавачка група на Universal Music Group, соопшти компанијата .

Договорот ги вклучува легендарните песни во духот на контракултура на Дилан во 1960-тите, како што се „Blowin’ in the Wind “и „ Like a Rolling Stone “, се вели во соопштението на компанијата, но не ги открива условите на договорот. „Њујорк тајмс“ смета дека правата за песните на Дилан вредат 300 милиони долари.

Каталогот со песни на Дилан беше администриран од страна на Sony / ATV Music Publishing, според извештајот на Variety https://variety.com/2020/music/news/bob-dylan-sells-songs-universal-music-publishing-1234847439.

79-годишниот американски кантавтор, добитник на Нобелова награда за литература во 2016 година, продаде повеќе од 125 милиони плочи низ целиот свет.(Ројтерс)