Блу Ајви, ќерката на Бијонсе, испишува историја на Греми наградите

САД-Блу Ајви Картер, осумгодишната ќерка на Бијонсе и Џеј Зи, стана една од најмладите номинирани во историјата на Греми.

Според Билборд, талентираното девојче не беше наведено кога беа објавени номинираните за 63-та Годишна награда Греми на 23 ноември, но беше додадена за најдобро музичко видео за “Brown Skin Girl” на 11 декември.

Најмладата номинирана и добитничка на Греми е Лиа Писал од сестрите Писал. Со осум години во тоа време, Писал беше еден од најзаслужните уметници на саундтракот O Brother, Where Art Thou албум на годината во 2001 година.

Делеон Ричардс, кој во тоа време имал 8,5 години, е најмладиот изведувач кој добил индивидуална номинација за Греми награда во 1985 година за најдобра изведба на соул / евангелија за албумот, Deleon.

Блу Ајви ќе наполни девет години на 7 јануари – 24 дена пред церемонијата на доделувањето на Греми наградите. И покрај нејзината младост, ова не е прво признание за нејзината работа. Таа ја освои наградата NAACP Image за извонредно дуо, група или соработка за „Brown Skin Girl“ и награда за Soul Train за видео на годината за „Brown Skin Girl“. Двете награди ги подели со нејзината мајка, Сен Џон и Визкид.

Бидејќи е дете на моќна двојка, не е изненадувачки што Блу ​​Ајви оди по стапките на нејзините родители. Оваа година милијардерот Џеј- Зи се изедначи со Квинси Џонс како најноминирана личност во историјата на Греми со 80 номинации. Со 79 номинации, Бијонсе годинава со изедначи со поранешниот Битлс, Пол Макартни.