„Билд“: Русија преговарала со Германија и САД за размена на Навални


 

Москва, Вашингтон и Берлин учествуваа во преговорите за размена на Алексеј Навални. Како што дознава „Билд“, во замена за политичарот, рускиот претседател Владимир Путин сакал да го добие Русинот Вадим Красиков, кој е во германски затвор осуден за убиството на поранешниот чеченски командант на теренот Зелимхан Кангошвили во Берлин.

„Билд“ претходно објави дека неодамнешното апсење на германски државјанин на аеродромот „Пулково“  во Санкт Петерсбург може да се поврзе и со намерата на руските власти да го разменат за Красиков. Во февруари, кај 38-годишен жител на Хамбург, кој одлетал во Санкт Петербург да ја посети својата девојка биле пронајдени гумени мечиња со канабис. Слободно ги купил во Германија. Руските цариници тврдат дека слатките содржеле дрога тетрахидроканабинол. На Германецот му се заканува затворска казна до седум години.

Путин претходно навести можност Европа во интервју за Такер Карлсон за размена на новинарот на „Волстрит џпрнал“ Еван Гершкович за „патриотот“ кој „ликвидираше“ човек. На овој опис одговара Красиков, чие име беше претходно споменувано во контекст на можна размена на Гершкович, но неофицијално. Сега Путин ја најави токму оваа опција за размена.

Алексеј Навални почина во затворска колонија на 16 февруари, објави одделот на Федералната казнена служба на Русија во автономниот округ Јамал-Ненец. Тие рекоа дека по прошетката политичарот „се чувствувал лошо, речиси веднаш ја изгубил свеста“, „мерките за реанимација“ не дале позитивни резултати – „лекарите од итната помош констатирале смрт“.

Причината за смртта на Навални не беше официјално објавена, па нема ништо што да ја потврди верзијата на пропагандните медиумски извори за откачен тромб. За возврат, на адвокатот и мајката на Навални во колонијата им било кажано дека причината е „синдром на ненадејна смрт“.

Сега телото на политичарот е во мртовечницата на окружната клиничка болница Салехард. Не е извршена обдукција. На телото на Навални се пронајдени модринки од конвулзии и компресија на градниот кош, изјави извор за „Нова газета Европа“. Според соговорникот на изданието, на локалните патолози им било забрането да вршат обдукција. Сосема е можно експерти од главниот град да се очекуваат во автономниот округ Јамал-Ненец.